- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
13. 12. 2024.
11:52 >> 13:55
Čitaj mi:
odbor za zdravstvo, rad i socijalno staranje
VDT još nije dostavio ključni dokaz: Čeka se nalaz sudsko medicinske obdukcije pokojne Tafa
Ministarstvo zdravlja čeka nalaz sudsko medicinske obdukcije od strane Višeg državnog tužilaštva u slučaju pokojne Drite Tafe, koji bi trebalo da bude dostavljen i poslat ekspertima iz Ljubljane. To je na sjednici Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje kazao ministar zdravlja Vojislav Šimun.
Odbor saslušava Šimuna, direktora KCCG Aleksandra Radovića i direktora Opšte bolnice Bar Igora Karišika na sjednici pod nazivom "Postupanje nadležnih organa u slučaju tragične smrti porodilje Drite Tafa“.
Djevojka se porodila 13. septembra u bolnici u Baru, a preminula mjesec i po kasnije u Kliničkom centru Crne Gore. Zbog njene smrti više hiljada građana okupilo se 7. novembra u Ulcinju, gradu u kom je živjela i poslalo poruku da se greške ljekara ne smiju dešavati.
Šimun je rekao da je njegova odluka bila da uključe stručnjake iz neke od zemalja Evropske unije, a izabrali su Sloveniju, odnosno ljekare iz Ljubljane.
"Odlučili smo se za stručnjake iz Ljubljane. Oni su okupili svoj tim stručnjaka i specijalista sudske medicine je tu i sad čekamo nalaz koji ćemo da im pošaljemo da i oni daju svoj sud", istakao je Šimun.
Kako je kazao, ne može puno govoriti o ovom slučaju, jer osim nalaza koji se čeka, ne smije da govori o pojedinostima iz zdravstvenog kartona preminule djevojke.
"Zdravstveni podaci kao vrsta ličnih podataka su lična tajna pa njene podatke neću da iznosim. S obzirom na to da je otvorena istraga Višeg državnog tužilaštva, ista je instrukcija došla sa njihove strane, ali sam došao na Odbor kako bih ispoštovao ovaj dom i javnost", ukazao je Šimun.
Rekao je da je djevojka liječena u Opštoj bolnici u Baru, a da je onda zbog komplikacija liječena u KCCG i otpuštena kući ali je praćena od strane patronažne službe.
Došla je, kako ističe, na intervenciju a onda je preminula nakon što joj se poslije te intervencije pogoršalo stanje.
"Mi smo prvo zatražili pisani izvještaj komisije koja je ocjenjivala ovaj slučaj i dostavljen nam je zapisnik. To je komisija koja ocjenjuje kontrolu kvaliteta javne zdravstvene ustanove Opšte bolnice Bar i KCCG. Radili smo i inspekcijski nadzor bolnica u cijeloj državi i kontrolne preglede", istakao je Šimun.
Aleksandar Radović, direktor Kliničkog centra Crne Gore kazao je da je naloženo da se komisija izjasni ali da je dr Miodrag Šoć sudski ljekar rekao je da će se komisija izjasniti tek kad im VDT dostavi obdukcioni nalaz.
"Ali je taj nalaz još u VDT i nedostupan je komsiijuii zato nije još uvijek donijela zaključak", kazao je Radović.
Igor Karišik, direktor Opšte bolnice Bar saglasio se da bez obdukcionog nalaza i nalaza komisije ne mogu kompletirano o svemu da pričaju i da ostaje pri stavu koji je ranije iznio.
Poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar rekao je da nema porodice da se ne požali na to kako funkcioniše sistem zdravstva u Crnoj Gori.
"Možda je to proizvod objektivnih okolnosti za koje smo svi zaslužni. Ljudi u Bru i Ulcinju se boje da odu u barsku bolnicu. Oni traže da dođu u Podgoricu, ovi iz Podgorice hoće da idu u inostranstvo... ", istakao je Konatar.
Navodeći zašto su tražili kontrolno saslušanje rekao je da se nikome ne presuđuje niti se ko osuđuje, nego to rade da podignu glas da se ovakve stvari više ne ponove.
"Ako je u pitanju nespremnost da doktori sarađuju među sobom ili institucije u okviru samog sistema da to riješimo. Ne možemo da vratimo Dritu ali treba da zaustavimo ovo, da se ne dešava da postoji sumnja da je neko u sistemu zdravstva zakazao", istakao je Konatar.
Nakon što je pročitao izjavu supruga Drite Tafa, Konatar je kazao da je to bilo neophodno da bi se svi upoznali sa njegovom stranom priče.
Kazao je da nije moguće da je sve onako kako je komisija iz barske bolnice rekla, jer da je sve u redu kako su oni pocijenili, djevojka ne bi preminula i ne bi nam trebalo mišljenje stručnjaka iz Ljubljane.
"Moramo da imamo odgovore, a ne da imamo strah da one žene koje su iz Ulcinja i Bara idu u Podgoricu da se porode. Ja imam poštovanja prema zdravstvenim radnicima, nemaju dobre uslove, trude se i rade predano, ali ako ima propusta na to treba da ukažemo", istakao je Konatar.
Poslanik ZBCG i član odbora Vaso Obradović je rekao da ih sputava da diskutuju na ovu temu to što je postupak u toku jer ni predstavnici institucija ne mogu da odgovore na određena pitanja.
"Imamo nešto što je objektivno stanje što resor mora da utvrdi a imamo i subjektivno stanje korisnika usluga barske bolnice. nije dobro da su previše različiti ti stavove. Mislim da se ne radi o velikim zahtjevima već treba da promptno reagujemo i da skrenemo pažnju da ćemo da se brinemo o ovakvim pojavama i svedemo ih na minimum", kazao je Obradović.
Zanima ga kakvo je stanje na pojedinim odjeljenjima, da li su bolnice adekvatno opremljene i da li ljekari rade u zadovoljavajućim uslovima.
Poslanica DPS Drita Lola kazala je da se stiče utisak i subjektivni je osjećaj da postoji stigma u manjim sredinama i jezička barijera i pitanje je šta su po tom pitanju preduzeli u smislu poboljšanja komunikacije.
"Mi imamo specifično društvo i znamo razlike između albanskog i drugih jezika i postoje problemi u komunikaciji a voljela bih da znam što se uradili po tom pitanju", navela je Lola.
Šimun je odgovarajući na pitanja poslanika kazao da je jasno da je bilo konfuzije u komunikaciji sa ljekarima i da apsolutno je za porodicu ostalo dosta otvorenih pitanja i da će komisija zbog toga i da zasijeda.
"Da ne bi bilo uticaja na istragu, solidarnosti ljekara, čak zbog toga nijesmo uzeli ljekare iz Srbije jer se oni poznaju i naši ljekari su tamo odlazili na specijalizacije i nijesmo ni odavali imena članova komisije kako se ne bi uticalo na njih", istakao je Šimun.
Kazao je da postoje medijatori na nivou primarne zdravstvene zaštite, zbog manjinskih naroda i da je to potrebno svima i da se to treba i formalno primijeniti u svim zdravstvenim ustanovama.
"Činjenica je da treba da postoji formalizovanje takve institucije i saglasan sam sa tim predlogom da se potpuno rasvijetli slučaj", kazao je, između ostalog Šimun.
Коментари0
Остави коментар