Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

02. 12. 2024. 06:47 >> 15:42
Čitaj mi:

"Integral inženjering“

Od monopola na milionske poslove do tužbi i američkih sankcija

Kako je velika građevinska kompanija „Integral inženjering“ svojevremeno od monopola na milionske poslove u Crnoj Gori stigla do stečaja iz kojeg se nije izvukla i kako je potisnuta sa tržišta u našoj državi, do danas je ostalo nepoznato.

Ova kompanija je, podsjetimo, prije deceniju i po bila podizvođač na projektu prvog dijela zaobilaznice oko Rožaja, zajedno sa tek osnovanim „Bemaksom“.

Korporacija „Integral inženjering“ iz rodnog grada predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, Laktaša u blizini Banjaluke, stigla je nešto prije toga, 2007. godine, u Berane.

"Integral“ je tada od sarajevskog preduća GP „Put“ kupio asfaltnu bazu u selu Donja Ržanica na desnoj obali Lima, za svega nekoliko desetina hiljada eura. GP „Put“ Sarajevo je, naime, bio vlasnik ove baze prije ratova na prostoru bivše SFRJ.

Kupovina je za „Integral“ bila pun pogodak, jer je asfalt bio vrlo tražena roba na sjeveru, a dnevni kapacitet ove baze oko stotinu tona. Bez značaja nije da su nešto ranije ugašene asfaltne baze u Štitaricama i Podima, što je svakako imalo veze sa forsiranjem „Integrala“ i još nekih novih kompanija koje su se pojavile u Crnoj Gori, a koje su vrlo blisko poslovale sa tadašnjim vlastima.

Gašenjem asfaltnih baza na sjeveru, najbliža i jedina u Crnoj Gori u tom trenutku ostala je ona u Podgorici, pa se asfalt za potrebe sjevera države nerijetko uvozio iz Srbije, odnosno Užica, Prijepolja i Novog Pazara. Upravo zbog toga je otvaranje asfaltne baze u Beranama za čitav sjever bilo veoma značajno.

U otvaranju asfaltne baze beranska tadašnja lokalna uprava odigrala je značajnu ulogu time što je umirila mještane Donje Ržanice koji su protestvoali zbog otvaranja baze u njihovom selu.

Znao je Integral to da cijeni. Gradio je takozvanu zabolaznicu pored Lima, davao asfalt Opštini Berane i izvodio radove sa odloženim rokom plaćanja. U zaletu su asfaltirane gradske ulice, lokalni i nekategorisani putevi, pa čak prilazi kućama. Samo što je sve išlo preko lokalnog budžeta.

Rijetki su upozoravali da takve investicione ambicije nemaju realno pokriće u opštinskoj kasi.

U te poslove je partijskom spregom bio uključen i veliki broj kooperanata, odnosno podizvođača koji su izvlačili debelu korist. „Integral“ je u čitavom regionu u stopu pratio i bio prisutan u svim predizbornim kampanjama nekoliko godina.

Sve je bilo kao u priči o složnoj braći, do trenutka dok nije stiglo na red svođenje računa. „Integral inženjering“ Opštini Berane fakturisao je početkom 2010. godine oko milion i po eura. Kako do novca nije došao regularnim putem, uslijedila je tužba, koju je firma iz Laktaša bez problema dobila.

„Integral inženjering“ osnovan je 1989. godine i nezvanično , sa svim kompanijama u regionu, ubrajao se u petnaest firmi za koje bosanski mediji tvrde da su bili pod kontrolom Milorada Dodika i da su sa njim povezane.

„Integral inženjering“ je, pod istim imenom, kćerku kompaniju osnovao u Podgorici 2001. godine, kao dio stranog društva, predstavništvo Podgorica i odmah počeo da dobija velike poslove u našoj državi.

Tako je bilo nekoliko godina. Od sjevera do juga Crne Gore „Integral“ je istisnuo mnoge druge kompanije.

Onda se pojavio „Bemaks“ i istisnuo Integral. Od tada je „Integral inženjering“ počeo polako da posustaje sa poslovima u Crnoj Gori. Lagano i potpuno medijski nezapaženo skliznuo je u stečaj iz kojeg se nije izvukao.

U prvoj polovini ove godine Radio Slobodna Evropa pisao je o tome da je firma "Integral inženjering", jedna od kompanija iz Bosne i Hercegovine koja je na listi američkih sankcija", podnijela je zahtjev za uklanjanje sa liste Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država.

Godinu ranije preminuo je dotadašnji zvanični vlasnik Slobodan Stanković, koji je istovremeno bio i vlasnik banjalučke ATV, vrlo bliske tamošnjim vlastima.

Na američkoj listi sankcionisanih firma se nalazila od 2022. godine zbog dovođenja u vezu sa korupcijom u građevinskom sektoru, jer je, kako je navedeno tada u obrazloženju OFAC-a, dobio neke od najvećih projekata u entitetu Republika Srpska, zahvaljujući "blizini rukovodstvu RS".

Ova kompanija u Bosni i Hercegovini ima 40 otvorenih računa. Osnovna djelatnost, navodi se na njihovoj stranici, podrazumijeva sve vrste radova u građevinarstvu. Zahtjevu za skidanje sa crne liste je udovoljeno mjesec kasnije.

Do danas se nije, međutim, saznalo ko je stajao u to vrijeme iza „Integrala“ u Crnoj Gori. Neko ko više nije bitan, ili neko kome „Integral“ više nije važan? Narodski ispjevano – ljubav bila pa se izgubila.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније