- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
24. 10. 2024.
13:50 >> 13:51
Čitaj mi:
BEGOVIĆ
"Vlada mora težiti demokratizaciji crnogorskog sporta"
Olimpijske igre u Parizu su potvrdile ono na šta u dužem vremenskom periodu skrećem pažnju. Još jednom smo dobili potvrdu da Crna Gora nije sportsko čudo, rekao je univerzitetski profesor u Norveškoj i bivši direktor Uprave za sport Marko Begović.
"Naime, u posljednje vrijeme sportski funkcioneri slabašnih biografija bez ikakvih ograničenja, bježeći od sopstvene odgovornosti, alarmiraju da da ograničena baza sportista i nedostatak finansija predstavljaju ključni problem crnogorskog sporta. Činjenice ih demantuju. Imamo mlade i talentovane sportiste, a konkretno Crnogorski olimpijski komitet za prethodni period u odnosu na Kosovski olimpijski komitet. i trostruko više finansija od državnog budžeta. Sadašnje rukovodstvo COK-a povezano sa osobama pod ozbiljnim sumnjama i pravosudnim postupcima na šta ukazuju izvodi presretnutih komunikacija, ne samo da nije dostavilo izvještaj javnosti i preuzeli odgovornost, već kroz uspostavljeni klijentelistički i nepotistički okvir, nastavljaju sa zarobljavanjem crnogorskog sporta", dodaje Begović.
Na kancerogenost ovakve politike, tvrdi, skretao je pažnju pojedinim vrhunskim sportistkinjama i sportistima.
"Čije izjave možemo čitati ovih dana, ali tada zbog ne znam kojeg interesa, nije bilo sluha. Upozoravao sam ih, da su samo sredstvo onih koji urušavaju crnogorski sport. No i za njih stoji ocjena iz Programa rada Republičkog sekretarijata za obrazovanje, kulturu i fizičku kulturu za 1990. godinu: "Angažovanjem bivših sportista…na pozicijama odlučivanjima u sportskim organizacijama, bez potrebnih i stečenih znanja na stručnim poslovima rukovođenja, planiranja i ostvarivanja programa i akcija u oblasti sporta, i to samo zato što su bili sportisti, nosi sa sobom velike negativne posljedice ne samo sa stanovišta struke, već i sa zdravstvenog, vaspitno-obrazovnog, sociološkog, pedagoško-psihološkog i kulturnog stanovišta”, kazao je Begović.
Kako je izjavio, kontinuiranu zloupotrebu sredstava građana Crne Gore, konstatovala je i partitokratska Državna revizorska institucija.
"Konkretno u vezi sa finansiranjem organizacije putovanja/boravka za Olimpijske igre 2016. godine. Kako se radi samo o dijelu zloupotreba, Vlada Crne Gore je obavezna da reaguje na situaciju u crnogorskom sportu, t da u skladu sa svojim nadležnostima zatraži djelovanje odgovarajućih finansijskih, poreskih i pravosudnih organa. Vlada Crne Gore mora težiti demokratizaciji crnogorskog sporta i neophodno je da se direktno uključi u reformski proces kojim bi se ograničila praksa stvaranja porodičnih biznisa kao u slučaju Crnogorskog olimpijskog komiteta. Zašto Vlada Crne Gore uporno ćuti, možda odgovor valja potražiti u povezanim kompanijama ili partijama sadašnje vlasti sa Crnogorskim olimpijskim komitetom. Na kraju, nadam se da će posebno savezi poput košarkaškog, odbojkaškog, rukometnog, vaterpolo i plivačkog, fudbalskog ali i drugi odbiti da učestvuju u legitimisanju nastavka klijentelizma i nepotizma u Crnogorskom olimpijskom komitetu", rekao je Begović.
Коментари0
Остави коментар