- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
22. 10. 2024.
15:43 >> 15:49
2
Čitaj mi:
HRA DEMOKRATAMA
Pritvor nije kazna - dosta neosnovanih političkih napada na sudije
Akcija za ljudska prava odbila je poziv Demokrata Crne Gore upućen nevladinim organizacijama da zajedno sa njima, kako su rekli, "podignemo glas protiv neodgovornog ponašanja sudova koji kriminalce u rekordnom roku nakon izvršenog krivičnog djela puštaju na slobodu". Takve pozive smatramo razočaravajućim populizmom, protivnom ljudskim pravima, kaže Tea Gorjanc Prelević, izvršna direktorica HRA.
Podsjeća da ljudska prava svih ljudi, i onih koji su osumnjičeni ili okrivljeni u krivičnom postupku, štiti Evropska konvencija o ljudskim pravima, koja već 20 godina obavezuje Crnu Goru, a što je Vlada danas proslavila.
“Po ko zna koji put (vidjeti dolje dosadašnja saopštenja HRA na istu temu) naglašavamo da pritvor nije i ne smije biti kazna, već da je po Ustavu Crne Gore, zakonu i međunarodnim standardima samo i isključivo krajnja mjera za obezbjeđenje prisustva u krivičnom postupku. Ako su obezbijeđeni dokazi, ako nema dokaza da postoji opasnost od bjekstva ili da će se ponoviti djelo, svako ko je i osnovano sumnjiv da je izvršio krivično djelo mora biti pušten da se od optužbi brani sa slobode! Ovo bez obzira na to što političari smatraju da treba da ostane u zatvoru i dobije kaznu bez suđenja”, navodi Gorjanc Prelević.
To što se neko pušta iz pritvora, kako kaže Gorjanc Prelević, ne znači da neće biti upućen na izdržavanje zaslužene zatvorske kazne, ali posle pravičnog suđenja, koje je civilizacijska tekovina utemeljena i u našoj zemlji.
“Odugovlačenje suđenja i zloupotrebe koje se u tom pogledu dešavaju, a koje Demokrate u istom kontekstu pominju, ne mogu da opravdaju odustajanje od poštovanja člana 5 Evropske konvencije o ljudskim pravima koji opravdano predviđa stroge uslove za lišavanje slobode. Upozoravamo da paušalna politička saopštenja na račun sudija i suđenja nanose štetu i primjeni prava na argumentovanu kritiku sudskih odluka, kakva je inače prihvatljiva i poželjna u demokratskom društvu”, kazala je Gorjanc Prelević.
Ovakva saopštenja, kako ističe Gorjanc Prelević, mogu da nanesu štetu i ostvarivanju ljudskih prava u krivičnom postupku.
“Ne želimo državu u kojoj političari odlučuju o pritvoru, jer bi takva država bila nedemokratska, protivna vladavini prava i sigurno ne bi zasluživala učlanjenje u Evropsku uniju! Naglašavamo da Demokratska Crna Gora, kao i druge članice vladajuće koalicije, imaju posebnu odgovornost da se uzdrže od proizvoljnih napada na sudsku vlast. U toj političkoj stranci itekako ima uglednih pravnika, koji razumiju ljudska prava i opravdano stroge razloge za određivanje i produžavanje pritvora, i nejasno je zašto ne utiču na ovakva saopštenja?”, poručuje Gorjanc Prelević.
Tačno je, kako ističe, da nijesu samo Demokrate reagovale na račun puštanja iz pritvora maloljetnika osumnjičenog za težak oblik nasilja u Baru, nego i Bošnjačka stranka.
“Međutim, ta stranka je reagovala uzdržanije, apelujući na preispitivanje odluke, što se i desilo, pa je Apelacioni sud objavio uvjerljive i na zakonu zasnovane razloge zbog kojih je potvrdio odluku da se maloljetnik posle devet dana u pritvoru pusti kući, da odatle učestvuje u krivičnom postupku koji se protiv njega vodi”, ističe Gorjanc Prelević.
Na kraju, kako poručuje Gorjanc Prelević, posljednji stravičan slučaj vršnjačkog nasilja u Baru duboko je potresao sve nas, kao i vjeruje većinu stanovnika Crne Gore, ali poručuje da problem vršnjačkog nasilja mora da se posmatra mnogo šire, ako želimo da se problem rješava.
“Pored neposredne individualne odgovornosti izvršilaca nasilja, treba pošteno sagledati i postupanje svih državnih institucija u borbi protiv vršnjačkog nasilja i procijeniti jesu li agilnijim i svrsishodnijim radom mogle da spriječe da se nasilje među djecom ponavlja i to sa sve težim ishodima? Takav odgovoran pristup, koji je upravo u nadležnosti izvršne vlasti, za razliku od donošenja sudskih odluka, očekujemo od Demokrata i drugih političkih stranaka koje čine vladajuću koaliciju. Mjera koju je nedavno preduzeo Savjet za prava djeteta u pravcu izrade analize o nasilju u školama bi mogla biti na pravom putu ka bezbjednijoj budućnosti”, zaključuje Gorjanc Prelević.
Коментари2
Остави коментар