- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
17. 10. 2024.
16:35 >> 16:35
HRA
Pravosudni monitor sistem za praćenje i izvještavanje o reformama u pravosuđu
Akcija za ljudska prava (HRA) pokreće novi projekat pod nazivom “Pravosudni monitor – praćenje i izvještavanje o reformama u pravosuđu”, koji je podržala Ambasada SAD u Podgorici kroz Program malih grantova Demokratske komisije, navodi se u saopštenju.
Kako su kazali, projekat je usmjeren na analize i sažeto obavještavanje javnosti o izazovima i reformama pravosudnog sistema Crne Gore.
“Svakog mjeseca, putem biltena, s prevodom i na engleski jezik, obavještavaćemo o važnim problemima i njihovom rješavanju ili predlozima rješenja. Prema Izvještaju o ljudskim pravima Stejt departmenta za Crnu Goru, uprkos ustavnim i zakonskim garancijama nezavisnosti i nepristrasnosti pravosuđa, Vlada Crne Gore te principe nije sasvim poštovala”, kazali su iz HRA.
Slično tome, dodali su, Evropska komisija naglašava nizak nivo percepcije građana o nezavisnosti pravosuđa (35 odsto) građana, što se uz politički pritisak ističe kao ključni problem.
“U Crnoj Gori se trenutno vodi 10 krivičnih postupaka protiv sudija i državnih tužilaca zbog organizovanog kriminala i korupcije, dok pokušaji izbora novog predsjednika/ce Vrhovnog suda posle ostavke Vesne Medenice traju već tri godine. Sudovi pate od nedostatka kadra, a situacija je posebno teška u Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici koje sudi najteže predmete organizovanog kriminala”, kazali su iz Akcije za ljudska prava.
Kako su istakli, Sudski i Tužilački savjeti nisu u punom sastavu.
“Preporuke Evropske komisije, Venecijanske komisije i GRECO Savjeta Evrope nisu u potpunosti primjenjene. Cilj projekta je da pomogne jačanje vladavine prava putem praćenja pravosudnih reformi i uticanja na unapređenje transparentnosti i odgovornosti pravosudnog sistema”, dodaje se u saopštenju.
HRA će, prema njihovom mišljenju, doprinijeti i većoj vidljivosti civilnog društva u praćenju i zagovaranju reforme pravosuđa.
“Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD”, zaključili su iz Akcije za ljudska prava.
Коментари0
Остави коментар