- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
09. 10. 2024.
20:07 >> 20:07
Obuhvatiti više ustanova
Pozitivne reakcija na asistenate za suzbijanje nasilja u školama
Godinama se postavlja pitanje zašto nam se ponavljaju slučajevi vršnjačkog nasilja i šta institucije preduzimaju da to srpiječe. Kao jedno od rješenja predlaže se stalno uvođenje takozvanih asistenata za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma. Takav pilot projekat sprovodi se trenutno u 26 crnogorskih škola u kojima je ranije bilo najviše problema.
Dosta je bilo vršnjačkog nasilja. Lako je reći – nešto ipak treba učiniti.
Vuk Tapušković narednih 10 mjeseci ima isti zadatak, kao i njegovih 25 kolega u drugim školama. Oni su asistenti za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma.
"Djeca dođu do mene, prijave mi, kažu da su imali situaciju da su se dva druga pobila, djevojčice se povukle za kosu ili nešto slično. Popričmao s njima, povedemo ih do nadležne službe ili kod direktora gdje se riješi dalje problem i pristupi se određenim mjerama", objašnjava Tapušković.
A prepoznavanje djece, sklone problematičnom ponašanju, po svemu sudeći, nije teško.
"Pa u većini slučajeva djete se samo pokaže i sami možemo da primijetimo, izdvaja se iz većine. Ili se gura, ili raširi ramena. Znači, uglavnom je to gurkanje, vikanje, izdvajanje da dođe u centar pažnje da bi se primijetilo", kaže Tapušković.
Ono što su za sada primijetili u Ministarstvu prosvjete jesu pozitivne reakcije zbog angažovanja asistenata.
Svetlana Drobnjak iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija kaže da i učenici i roditelji, a i osoblje škole ima pozitivne reakcije.
"Oni su raspoređeni po onim školama koje su u prethodnom periodu prepoznate kao škole u kojima je bio prisutan najveći broj oblika vrašnjačkog nasilja. U ovom trenutku obuhvaćeno je više osnovnih škola, jer ih je i više na teritoriji Crne Gore u odnosu na srednje škole, ali to ne znači da je u većem ili manjem procentu vrašnjačko nasilje prisutno u osnovnoj u odnosu na srednje škole", kaže Drobnjak.
Međutim, možda je projekat već u startu pokazao određene nedostatke koje bi trebalo otkloniti.
"Dobro bi bilo da se uvedu i muški i ženski asistent u jednoj školi, jer u situaciji kada se dvije djevojčice povuku za kose, ja ne mogu ništa tu da djelujem, pošto je djevojčica, drugi pol. Mi kao muškarci ne možemo ništa da djelujemo u tom slučaju", objašnjava Tapušković.
Da li će asistenti uspjeti da izađu na kraj s vršnjačkim nasiljem, ostaje da se vidi.
"Uspješnost tog projekta će se na kraju procijeniti i biće i nastavak ukoliko da pozitivne rezultate, odnosno ukoliko zaista bude pomogao u spečavanju nasilja i vandalizma. Ne postoji ni jedan razlog da se ne nastavi", kazala je Drobnjak.
Projektom mora biti obuhvaćen veći broj škola.
Коментари0
Остави коментар