- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
04. 10. 2024.
10:55 >> 10:57
1
Čitaj mi:
CDT
"Ministarstvo da objavi dokumentaciju o davanju saglasnosti za spomenik Amfilohiju"
Centar za demokratsku tranziciju (CDT) poziva Ministarstvo kulture i medija da poštuje Zakon o slobodnom pristupu informacijama, te da u zakonskom roku odgovori na zahtjev za slobodan pristup informacijama poslat 20. septembra, kojim su, kako navode, tražili da im dostave sve relevantne dokumente i informacije o procesu donošenja odluke o zahtjevu za davanje saglasnosti za podizanje spomen-obilježja ranijem mitropolitu SPC Amfilohiju Radoviću u Beranama.
Kako se navodi u njihovom saopštenju, zakonski rok za dostavljanje odgovora od strane ministarstva ističe u ponedjeljak.
"Iako smo javno apelovali na ministarstvo da ne čeka krajnji zakonski rok za dostavu informacija, te da o ovoj temi informiše ne samo nas već brojne zainteresovane medije i opštu javnost, do danas na našu adresu nije stigao nikakav odgovor. Podsjećamo da smo tražili vjerodostojne kopije: prvobitnog rješenja o zahtjevu za davanje saglasnosti od 21.08. koje je poništeno; zahtjeva i dopune zahtjeva Opštine Berane za podizanje spomen obilježja; kopije zapisnika sa sjednica i eventualnih pojedinačnih izjašnjenja članova Komisije za spomen-obilježja Ministarstva kulture i medija, koja je razmatrala ovaj zahtjev; kao i akte o obrazovanju te komisije i imenovanju njenih članova", navode iz CDT-a.
Poručuju da se u demokratskim i uređenim zemljama odluke donose na osnovu propisa, pravila i procedura.
"Građani/ke imaju neotuđivo pravo da znaju jesu li procedure poštovane, kako je tekao proces, kakvi su bili stavovi članova stručne komisije Ministarstva, te na osnovu čega i zašto je u toku jednog poslijepodneva došlo do promjene odluke. Nedostatak informacija ili prikrivanje ključnih podataka ne samo da urušava povjerenje građana/ki u institucije, već otvara prostor za manipulacije, netransparentne pritiske i zloupotrebu moći", navode u saopštenju.
U građanskoj i pravno uređenoj državi, poručuju da se odluke ne smiju donositi na osnovu zahtjeva i pritiska bilo koje interesne grupe, posebno vjerskih zajednica, već isključivo u skladu sa zakonom, stručnošću i jasnim javnim interesom.
"Svako odstupanje od ovih principa predstavlja opasnost za demokratski poredak i vodi nas prema neodgovornom vladanju zasnovanom na pogodovanju određenim interesima, umjesto na poštovanju pravne države", zaključuju iz CDT-a.
Коментари1
Остави коментар