- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
20. 09. 2024.
17:11 >> 17:11
ZAJEDNIČKA RADNA GRUPA
Korak ka prevazilaženju spornih pitanja u zonama razgraničenja civilnog i vojnog aerodrome
Ministarstvo odbrane i Generalštab Vojske Crne Gore, Aerodrom Podgorica i Agencija za civilno vazduhoplovstvo formiraće radnu grupu koja će do 1. decembra ove godine napraviti informaciju sa prijedlogom aktivnosti za prevazilaženje spornih pitanja u zonama razgraničenja između civilnog i vojnog aerodroma. Ovo je zaključak današnjeg sastanka predstavnika Ministarstva odbrane, Agencije za civilno vazduhoplovstvo i Aerodroma Podgorica kojem su prisustvovali i predstavnici Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore.
Kako navode u saopštenju, zadatak radne grupe je i da pruži tematski okvir za budući ugovor među zainteresovanim stranama, kako na bazi ekspertskih mišljenja, tako i na uporednoj praksi drugih evropskih gradova u kojima su civilni i vojni aerodrom u neposrednoj blizini, ili u situaciji da zajednički koriste dijelove neophodne infrastrukture.
Sastanak je uz uvodnu riječ otvorio ministar odbrane, Dragan Krapović, koji je izrazio uvjerenje da će se zajedničkim dogovorom, uz uvažavanje interesa svih strana, doći do rješenja i izaći iz, kako je naveo, pat pozicije koja traje već godinama.
Sastanku su prisutvovali Jadranka Vojinović, sekretarka Ministarstva odbrane, Ivan Šćekić, direktor Agencije za civilno vazduhoplovstvo, Dragan Milanović, direktor Aerodroma Podgorica, kao i v.d. komandant Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore, potpukovik Ljubinko Petić, sa saradnicima.
Svi učesnici saglasni su u ocjeni da se što prije i efikasnije mora izaći iz situacije koja proizilazi iz činjenice da na aerodromu u Golubovcima postoje dva operatera, civilni i vojni, sa odgovarajućim bezbjednosnim standardima, koji moraju da sarađuju na najbolji mogući način, uz nadzor i podršku Agencije za civilno vazduhoplovstvo i Vojnog Vazduhoplovnog Autoriteta.
Specifičnosti ova dva operatera, konstatovano je, proizilaze i iz apsolutne neophodnosti poštovanja sigurnosnih i bezbjednosnih standarda Evropske unije, ICAO i NATO, budući da se aerodrom u Golubovcima, pored ostalog, koristi i za realizaciju NATO misije Air policing.
Коментари0
Остави коментар