- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
01. 09. 2024.
20:30 >> 20:46
3
Čitaj mi:
Rudnik uglja Pljevlja
Ulje lavande još čeka kupce, ulaganja nijesu opravdala očekivanja
Priča o plantaži lavande na mjestu starog kopa Rudnika uglja i o mogućoj turističkoj atrakciji nije dugo trajala. Već poslije tri godine novi mendažment tvrdi da nema ekonomske računice za uzgoj aromatičnog bilja. Bivše rukovodstvo međutim brani tu investiciju.
Projekat sadnja lavande i drugog aromatičnog bilja na bivšim rudarskim kopovima koji je počeo 2021. pokazao se neprofitabilnim, kažu u novom rukovodstvu Rudnika uglja Pljevlja. Iako je kompanija u obavezi da rekultiviše devastirani prostor, dosadašnja ulaganja nijesu opravdala očekivanja.
"U taj projekat je uloženo 2 miliona i 79 hiljada eura. Mi imamo trenutno nekih 12 hektara pod zasadom lavande i od toga u protekle tri godine smo prihodovali nekih 150 litara ulja od lavande koje nam se trenutno nalazi u magacinu. To bi moglo da se valorizuje u nekom iznosu od 300 do 500 eura po litru", kazao je izvršni direktor Rudnika uglja Nemanja Laković.
S druge strane Milan Lekić koji je bio načelnik Rudnika kada je pokrenut projekat, opravdanost investicije brani studijom koja je pokazala da je profit neminovan.
"Ko god posmatra prihode u prve dvije godine kada su u pitanju ljekovito bilje, taj onda ne razumije mnoge stvari. Siguran sam da u najmanju ruku taj višak radne snage će biti opravdan što će se baviti ovim poslom u odnosu na rekultivaciju kada je u pitanju sijanje djeteline", istakao je bivši direktor Rudnika uglja Milan Lekić.
Novi menadžment ipak akcenat stavlja na ekonomsku opravdanost projekta. Novoformirana služba za rekultivaciju broji dvadesetak radnika, tu su i troškovi za sezonce, ulaganje u mehanizaciju i opremu, a nijedan litar eteričnog ulja još nije stigao do kupaca.
Коментари3
Остави коментар