- Izbori 2024
- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
06. 08. 2024.
14:52 >> 15:00
Čitaj mi:
ISTRAŽIVANJE CGO
Sve dublja kriza legitimiteta institucija u Crnoj Gori
U institucionalnom okviru predsjednik države ima stabilno povjerenje, a u vaninstitucionalnom prednjače vjerske zajednice i NVO sektor, pokazuju podaci istraživanja koje je sproveo Centar za građansko obrazovanje tokom jula.
U Centru za građansko obrazovanje navode da podaci CG Pulsa iz jula 2024. ukazuju na sve dublju krizu legitimiteta institucija u Crnoj Gori, koje su uglavnom u donjem dijelu ljestvice povjerenja, izuzev predsjednika države kojem se stabilno vjeruje.
"Predsjednik države je i kroz januarsko istraživanje CGO bio na istoj poziciji, a u međuvremenu je došlo do značajnog pada povjerenja u Vladu i Skupštinu, ali i rasta povjerenja u NVO sektor i tužilaštvo. Godinama vjerske zajednice ostaju na vrhu liste, a posljednju poziciju neprikosnoveno drže političke partije", navode u saopštenju.
Vjerske zajednice prednjače sa prosječnom ocjenom 2,72, a slijede policija i obrazovni sistem (2,6), te
zdravstvo (2,57) i predsjednik države (2,55). Mediji i političke stranke su na dnu liste, a najznačajniji rast se konstatuje kod tužilaštva koje je 2021. bilo pri dnu liste, dok je 2024. po sredini.
"Nezaposlenost se percipira kao najvažniji problem, iako uz pad sa 27% u 2021. na 21.6% u 2024. godini. Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala ostaje veliki problem, kao i unaprjeđenje životnog standarda. Najveći rast percepcije problema zabilježen je u domenu obrazovanja, sa 4.7% u 2021. na 8.1% u 2024. godini", navode u saopštenju.
U ovoj NVO dodaju da proces evropeizacije nije forma, već mora imati sadržaj kojem doprinosi demokratski institucionalni dizajn, uz ozbiljnost i konzistentnost javnih politika okrenutih prema građanima i građankama, a što u slučaju Crne Gore još uvijek nije slučaj, na što opominju i ovi podaci.
Коментари0
Остави коментар