- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
02. 07. 2024.
06:36 >> 06:36
PREPORUKE
Pod lupom rad tužilaca u predmetima o napadima na novinare
Vrhovni državni tužilac Milorad Marković izdao je obavezno uputstvo rukovodiocima državnih tužilaštava i državnim tužiocima, naglašavajući potrebu za intenziviranjem istraga u slučajevima napada na novinare i njihovu imovinu. Uputstvo obuhvata detaljne smjernice za poboljšanje elemenata istraga, utvrđivanje odgovornosti za dugotrajne ili nedjelotvorne istrage, te bolju saradnju s Komisijom za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija.
"Ovaj potez predstavlja značajan iskorak u postizanju zakonitosti, djelotvornosti i jednoobraznosti u radu državnih tužilaštava u predmetima koji se tiču ugrožavanja sigurnosti novinara," navodi se u posljednjem Izvještaju o radu Komisije koja je zadužena za praćenje istraga o napadima na novinare.
Ključne preporuke i obavezna uputstva uključuju i reviziju dugotrajnih istraga, pa tako Komisija preporučuje rukovodiocima tužilaštava da pregledaju sve predmete napada na novinare koji traju dugo ili su nedjelotvorni i preduzmu potrebne radnje kako bi ih pokrenuli s mrtve tačke.
"Komisija preporučuje da vrhovni državni tužilac i rukovodioci nadležnih Viših državnih tužilaštava razmotre i mogućnost da pojedine predmete u kojima istraga dugo traje ili je nedjelotvorna, povjere drugim tužiocima u tom tužilaštvu ili drugim državnim tužilaštvima u skladu sa zakonom", navodi se u Izvještaju.
Uputstvo nalaže rukovodiocima tužilaštava da daju pisana obavezna uputstva i preduzmu druge zakonom predviđene radnje u ovim slučajevima.
Komisija preporučuje neposredan nadzor nad svim predmetima napada na novinare i imovinu medija. Uputstvo zahtijeva da rukovodioci u slučajevima zastarjelosti krivičnog gonjenja zatraže od državnih tužilaca detaljno objašnjenje razloga zastare i o tome obavijeste Vrhovnog državnog tužioca.
"Komisija preporučuje Vrhovnom državnom tužilaštvu i nadležnim Višim tužilaštvima da izvrše neposredan nadzor nad svim predmetima napada na novinare i imovinu medija, i ako u istragama koje dugo traju ili su nedjelotvorne utvrde da za to postoji osnovana sumnja, u skladu sa zakonom podnesu predlog za utvrđivanje disciplinske odgovornosti Tužilačkom savjetu, ili utvrde da li je bilo propusta u postupanju nadležnih državnih tužilaca", kaže se u Izvještaju.
Komisija podsjeća i na svoju preporuku iz prethodnog izvještaja da nadležna tužilaštva preispitaju sve istrage koje dugo traju ili su nedjelotvorne, uključujući istragu ubistva Duška Jovanovića, te da iskoriste sve zakonske mogućnosti (obavezujuća uputstva, oduzimanje predmeta i davanje u rad drugom užiocu/tužilaštvu itd.) i da nadležna tužilaštva i policija utvrde odgovornost za odugovlačenje i edjelotvornost takvih istraga.
Komisija je u nekoliko pojedinačnih izvještaja do sada utvrdila da su pojedini tužioci u istragama, koje su nedjelotvorne i dugo traju, u više navrata slala policiji uopštene naloge da preduzmu mjere i radnje na identifikovanju počinilaca krivičnih djela i prikupljanje dokaza u vezi sa napadima na novinare, kao i više urgencija sa istovjetnim uopštenim nalozima obično nakon nekoliko mjeseci. Policija je uopšteno odgovarala da preduzima mjere i radnje i prikuplja dokaze a na neke urgencije uopšte nije odgovarala.
"Komisija konstatuje da se ovakvim dopisima ne doprinosi napretku u ovakvim istragama, već samo ostavlja pogrešan utisak da se one kako-tako vode. Komisija preporučuje Vrhovnom državnom tužilaštvu da preporuči/naloži rukovodiocima državnih tužilaštava da u okviru svojih zakonskih nadležnosti preporuče/obavežu državne tužioce da prilikom davanja ovakvih naloga policiji preporuče/nalože preduzimanje konkretnih mjera i radnji i tako aktivno učestvuju u istragama, kao i da zahtijevaju od policije da im detaljno i precizno odgovore koje su mjere i radnje preduzeli i koji su dokazi prikupljeni po tim nalozima tužilaca", ističe se u izvještaju.
Izdato je i obavezno uputstvo da se u predmetima koji su formirani protiv NN učinilaca (,KTN“) ovlašćenim policijskim službenicima daju nalozi za preduzimanje konkretnih mjera i radnji, na koji način bi se obezbijedilo aktivno učešće državnih tužilaca u izviđajima/istragama i da zahtijevaju od policije detaljne i precizne odgovore o tome koje su mjere i radnje preduzeli i koji su dokazi prikupljeni po datim nalozima.
Komisija preporučuje da se svi osumnjičeni i svi svjedoci ili građani koji se ispituju u vezi postojanja sumnji u izvršenje krivičnih djela i prekršaja učinjenih na štetu novinara, medija i njihove imovine, obavezno snimaju audio ili i audio-vizelno u svim fazama postupka uključujući tu i izviđaj i saslušanja od strane policije i tužilaštva prilikom davanja izjava, postavljanja pitanja od strane službenih lica i davanja odgovora.
"U obaveznom uputstvu VDT-a nije tretirana ova preporuka Komisije. Od predstavnika državnih organa, članova Komisije, Komisija je obaviještena da, osim u Specijalnom tužilaštvu nedostaju tehnička sredstva za ispunjavanje ove preporuke Komisije", kaže se u Izvještaju.
Komisija nije u saznanju da je Vrhovno državno tužilaštvo reagovalo na dvije pojedinačne preporuke Komisije - da VDT od Specijalnog državnog tužilaštva pribavi spise predmeta u kojem je ispitivano "postojanje krivične odgovornosti nadležnih tužilaca i službenika“ u slučaju napada na Tufika Softića i dostavi ih Komisiji, kao ni da naloži Specijalnom državnom tužilaštvu da Komisiji dostavi spise predmeta napada na Oliveru Lakić u maju 2018. godine.
Коментари0
Остави коментар