- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
01. 04. 2024.
19:03 >> 19:03
Čitaj mi:
IJZCG UPOZORAVA
Alkohol uzročnik oko 13,5% smrtnih slučajeva
Oko 13,5% ukupnog broja smrtnih slučajeva, kod osoba od 20 do 39 godina, može se pripisati alkoholu, saopštili su iz Instituta za javno zdravlje, a povodom Svjetskog dana borbe protiv alkoholizma koji se obilježava se 1. aprila sa ciljem podizanja svijesti stanovništva o štetnom dejstvu alkohola.
Kako navode iz IJZCG, alkohol je toksična i psihoaktivna supstanca koja ima svojstvo izazivanja zavisnosti.
“Postoji uzročna veza između konzumiranja alkohola i više od 200 vrsta bolesti i povreda (poremećaja mentalog zdravlja, poremećaja ponašanja, više vrsta raka, kardiovaskularnih bolesti, bolesti jetre i drugih nezaraznih bolesti). Više od tri miliona smrtnih slučajeva godišnje (5,3% svih smrtnih slučajeva), na globalnom nivou, rezultat je štetne upotrebe alkohola”, navode u IJZCG.
Upotreba alkohola, kako kažu, ima značajne individualne, društvene i ekonomske posljedice, pa samim tim predstavlja veliki javnozdravstveni i društveni problem.
Svjetska zdravstvena organizacija je, na osnovu istraživanja, iznijela stav da ne postoji bezbjedno konzumiranje alkoholnih pića. Rizik po zdravlje osobe koja pije počinje od prve kapi bilo kog alkoholnog pića.
“Značajan dio tereta bolesti koji se može pripisati alkoholu proizilazi iz nenamjernih i namjernih povreda uzrokovanih saobraćajnim nesrećama, nasiljem i samoubistvom. Fatalne povrede uzrokovane konzumacijom alkohola češće su među mlađim starosnim grupama. Oko 13,5% ukupnog broja smrtnih slučajeva, kod osoba uzrasta 20 do 39 godina, može se pripisati alkoholu”, navodi se u saopštenju.
Prema Evropskom školskom istraživanju o upotrebi psihoaktivnih supstanci (ESPAD-European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) iz 2019. godine 77% šesnaestogodišnjaka je makar jednom u životu konzumiralo alkohol a svaki četvrti šesnaestogodišnjak je iskusio pijanstvo.
U godini dana prije istraživanja, alkohol je konzumiralo 63% mladih ovog uzrasta.
“Podaci nam pokazuju da postoji izražena potreba za implementacijom edukativnih i preventivnih programa o negativnim efektima alkohola, ne samo u okviru obrazovnog sistema već i u okviru lokalnih zajednica kao i na nacionalnom nivou”, navodi se u saopštenju IJZCG.
Коментари0
Остави коментар