- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
21. 03. 2024.
06:41 >> 13:20
3
Čitaj mi:
igor radojević
Građani nebezbjedni u saobraćaju
Vožnja u alkoholisanom stanju ili pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, prekoračenje brzine, upotreba telefona, preticanje na punoj liniji, prolazak na crveno, samo su neki od saobraćajnih prekršaja zbog kojih je prošle godine Uprava policije izdala 126.531 prekršajni nalog. Ovaj podatak jasan je pokazatelj da je Crna Gora potpuno nebezbjedna država u saobraćaju, smatra vještak saobraćajne struke Igor Radojević.
"Službenici saobraćajne policije su u 2023. godini ukupno izdali 126.531 prekršajni nalog zbog počinjenih prekršaja iz Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima i podnijeli 17.988 prekršajnih prijava. Ukupan novčani iznos po osnovu izdatih prekršajnih naloga je 9.081.410 eura.", saopšteno je Portalu RTCG iz Uprave policije.
Radojević ukazuje na nizak stepen saobraćajne kulture u Crnoj Gori, a ponavljanje saobraćajnih prekršaja pokazatelj je manjka svijesti o problemima do kojih može doći.
"Saobraćajna kultura u Crnoj Gori nije na visokom nivou. Ona se naročito manifestuje u većim gradovima gdje je velika frekvencija saobraćaja. Od nepoštovanja saobraćajnih propisa do međusobne netolerancije vozača u saobraćaju, preko neustupanja prava prvenstva pješacima, uz zanemarivanje biciklista i ostalih učesnika koji su više ranjiva kategorija. Sve su to stvari sa kojima se u saobraćaju ne nosimo na pravi način", ističe Radojević.
Napominje da problem eskalira kada nastupe teže posljedice.
"I naravno tada cijela zajednica reaguje sa ovakvim stvarima, i mediji i struka. Mislim da mnogo toga treba uraditi na preventivi i prepoznati prije svega uzorke stalnih ponavljanja prekršaja, te na njima raditi kroz neke institucije. Mislim da država ima mehanizme da to obezbijedi", napominje Radojević.
Postavljanje barijera u Podgorici rezultat niskog stepena saobraćajne kulture
Komentarišući pojavu postavljanja barijera duž podgoričkih bulevara, sa namjerom sprječavanja nepropisnog parkiranja, Radojević smatra da su dali rezultat.
"Postavljanjem barijera koje na neki način kontrolišu saobraćaj i frekvenciju na nekim ulicama, sprječavaju parkiranje nad tim dijelom ulica koje su frekventne, to je, mogu reći, potpuno dalo rezultat", kazao je on.
Dodaje da je u Balšićevoj ulici bilo prilično učinkovito postaviti barijere, jer je to spriječilo parkiranje vozila i zakrčenja saobraćaja.
"Takođe ulica Arsenija Boljevića gdje su vertikalni stubići apsolutno dali rezultat. Zatim kod "Volija" i "Našeg diskonta", gdje je postavljanjem stubića potpuno onemogućeno skretanje preko duple, pune linije. To su sve stvari za kojima se posegnulo zbog manjka saobraćajne kulture odnosno nepoštovanja propisa", napominje Radojević.
Napominje značaj prevencije u saobraćaju, i smatra da je preduzeće Putevi u Podgorici prepoznalo potrebu adekvatnog obilježavanja raskrsnica.
"Mislim da su Putevi prepoznali potrebu da se raskrsnice adekvatno obilježe i da ne dovode u zabludu učesnike koji imaju prednost, tako da sve više se radi na tome da se urede pravila prvenstva u saobraćaju u Glavnom gradu i da se barem na tom dijelu nedvosmisleno utvrde pravila ponašanja u saobraćaju. Koliko će se ona poštovati, to je drugo pitanje, ali mislim da institucije koje se bave ovim stvarima moraju da postave adekvatnu signalizaciju, da bi učesnici u saobraćaju imali mogućnost da prepoznaju pravo prvenstva i da na taj način postupaju", zaključio je Radojević.
Коментари3
Остави коментар