Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

B.B.

15. 02. 2024. 12:26 >> 12:26
1

ISTRAŽIVANJE CDT-a

Više od četvrtine građana vidi Crnu Goru u EU do 2030.

Više od polovine građana/ki (56,7 odsto) smatra da članstvo u Evropskoj uniji (EU) garantuje napredak i ekonomsku stabilnost zemalja članica, pokazuje istraživanje javnog mnjenja koje je za potrebe Centra za demokratsku tranziciju (CDT) sproveo Institut Damar u okviru projekta koji finansira Program za profesionalizaciju medija Ambasade SAD.

Kako navode u saopštenju CDT-a, 22,9 odsto građana/ki kazalo da nije tačno da članstvo u EU garantuje napredak i ekonomsku stabilnost, njih 20,4 odsto je kazalo da ne zna.

Na pitanje kada očekuju da će Crna Gora postati članica EU, 28 odsto građana/ki je kazalo da će se to desiti do kraja 2030. godine, a 16,6 odsto do kraja 2035. godine.

"Svaki deseti građanin/ka vjeruje da se pridruživanje EU može desiti tek nakon 2035. Istovremeno, 14 odsto građana/ki sumnja da će Crna Gora ikada postati članica EU. Trećina građana/ki nam je kazala da ne može da procijeni kada bi Crna Gora mogla da postane članica EU. Mladi od 18 do 25 godina su najoptimističniji u vezi sa pristupanjem do 2030. (33,3 odsto), dok su građani starosti od 45 do 54 godine najviše skeptični, s najvećim procentom onih koji vjeruju da se učlanjenje u EU neće desiti nikada (17,9 odsto)", kazala je Nina Đuranović, istraživačica i novinarka portala Raskrinkavanje.me.

Dodaje da je interesantno da 39,8 odsto građana/ki vjeruje da EU nema budućnost i da će se kad tad raspasti, a 32,9 odsto smatra da to nije slučaj. Oko četvrtine, 27,3 odsto, je neopredijeljenih po tom pitanju.

"Blizu polovine građana/ki Crne Gore (47,1 odsto) vjeruje da se vlasti Srbije miješaju u unutrašnja pitanja Crne Gore. Odnosno, istraživanje je pokazalo da 26,6 odsto građana/ki smatra da se vlasti Srbije uglavnom miješaju u unutrašnja pitanja Crne Gore, 20,5 odsto vjeruje da se to dešava u velikoj mjeri. Sa druge strane, 33,2 odsto ispitanika vjeruje da se Srbija uglavnom (16,5 odsto) ili uopšte ne miješa (16,7 odsto) u unutrašnja pitanja Crne Gore, a 19,7 odsto građana/ki je kazalo da ne zna odgovor na ovo pitanje. Evropska unija je prepoznata kao akter koji ima najveći uticaj u donošenju odluka u Crnoj Gori (39,6 odsto odgovora). Potom, 14,8 odsto navodi NATO, 12,1 odsto navodi Srbiju, a 8,1 odsto Ameriku.
Istraživanje je sprovedeno u periodu od 4. do 14. decembra 2023. na uzorku od 1004 ispitanika", navode u CDT-u.

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje iznešeni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније