- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
06. 02. 2024.
09:18 >> 09:18
Čitaj mi:
RANG LISTA SVJETSKIH UNIVERZITETA
UCG napredovao više od 200 mjesta na "Vebometriksu"
Univerzitet Crne Gore napredovao je više od 200 mjesta na Vebometriks rang-listi svjetskih univerziteta.
Januarska edicija Vebometriks rangiranja obuhvatila je više od 30.000 visokoškolskih ustanova, iz gotovo 200 zemalja svijeta.
UCG je ubilježio i poboljšanje pozicije u tri ključna kriterijuma - vidljivost, otvorenost i izvrsnost.
Vebometriks (Webometrics) rangiranje svjetskih univerziteta je inicijativa Cybermetrics Lab - istraživačke grupe koja pripada najvećem javnom istraživačkom tijelu u Španiji, a među prvim istraživačima je u Evropi.
Kriterijumi za rangiranje obuhvataju uticajnost odnosno vidljivost akademskih sadržaja na vebu, zatim otvorenost koja se tiče broja citata koja ostvaruju naučnici, i na kraju izvrsnost u smislu kvaliteta naučnih publikacija.
Iz UCG su u odgovoru "Vijestima" podsjetili na to da je ta državna visokoškolska ustanova jedna od najmanje brojnih akademskih zajednica čak i u regionu, sa nešto više od 400 članova sa akademskim zvanjima.
Podsjećaju i na to da su više puta isticali da "metodologije rangiranja svjetskih univerziteta uglavnom ne pogoduju malim univerzitetima".
"Poznato je da pozicija univerziteta na rang-listama umnogome zavise ne samo od brojnosti akademske zajednice, već i od budžeta, odnosno stepena ulaganja u nauku, obrazovanje, istraživačku infrastrukturu, a ti parametri nam ne idu u prilog", naglašavaju na UCG-u.
Ističu, međutim, da ulažu konstantan napor da se obezbijedi visok kvalitet naučnoistraživačkog i obrazovnog procesa.
"S tim u vezi, digitalni servisi i infrastruktura na UCG su značajno inovirani i poboljšani u prethodnom periodu, kao preduslov za implementaciju principa tzv. ‘otvorenog univerziteta’. Uvedeni su mehanizmi za efikasnije izvještavanje o rezultatima naučnoistraživačkih i stručnih aktivnosti na UCG, pokrenuti su programi sa usavršavanje mladih kadrova, kao i prvi program za postdoktorande. Kreiran je i koncept većeg angažmana Univerziteta prema privrednom sektoru i društvu u cjelini, posebno naglašavajući segment inovacija", navode na UCG.
Najavljuju i novu organizacionu politiku kada je u pitanju razvoj nauke i istraživanja.
"Time bi se UCG učvrstio ne samo kao okosnica nauke i visokog obrazovanja u Crnoj Gori već i kao značajna akademska cjelina u međunarodnim okvirima", poručili su na UCG.
Univerzitet Crne Gore ove godine slavi pola vijeka postojanja.
Коментари0
Остави коментар