- Izbori 2024
- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
17. 04. 2014.
09:39 >> 09:39
KONJIČKI KLUB “BUDUĆNOST”
Hiporehabilitacije i u Crnoj Gori
Konjički klub "Budućnost" ima za cilj popularizaciju, promociju i omasovljavanje konjičkog sporta i zdavih stilova života, prvenstveno kod najmlađe populacije.
Klub je u fazi formiranja Konjičkog Saveza Crne Gore, a zadatak će im biti rad sa mlađim selekcijama od 6 do 12 godina.
"Pored sportsko rekreativnih aktivnosti, Klub će dati kompletnu logistiku i organizaciju u sprovodjenju programa hiporehabilitacije. Naime, riječ je o terapiji za djecu sa smetnjama u razvoju, gdje se konj koristi kao terapeutsko sredstvo", saopšteno je iz RTCG iz Konjičkog kluba.
Roditeljima preporučuju da djecu uključuju u konjički sport, bez bojazni i predrasuda zbog straha koji je veći kod njih, nego kod samih mališana.
Obuku izvode iskusni instruktori sa potpuno mirnim i staloženim konjima, dok dijete na sebi ima kacigu i zaštitni prsluk, kao mjeru predostrožnosti.
Prije otprilike godinu klub je organizovao manifestaciju pod nazivom “Konj u službi, sportu i rekreaciji”, a nosioci projekta su bili bivši ambasador Austrije Martin Pamer, Zlatko Bešker bivši prvi sekretar u slovenačkoj ambasadi i tim policije na konjima.
Tada je pored prezentacije konjičkog sporta, najavljen i projekat hiporehabilitacije koji je danas zaživio i u Crnoj Gori.
Uprava kluba se opredijelila za saradnju sa specijalistom Marinom Vidojević defektolog-logoped iz Beograda koja će biti angažovana, kao stručni konsultant i voditelj hiporehabilitacije stručnog tima.
"Konji za hiporehabilitaciju takođe prolaze kroz obuku, dresuru i trening koji je veoma zahtjevan, jer konji u toku terapije moraju da budu mirni i staloženi, kako bi se bez nepredviđenih pokreta, nesmetano odvijao tretman. Vrši se selekcija, testiranje i na kraju odabir konja koji dalje idu kroz dresurni program", saopšteno je iz Konjičkog kluba.
Oko 28 dijagnoza je indikovano za ovaj vid rehabilitacije.
"Korisnici koji se uključuju u ovaj program prolaze obaveznu dijagnostiku stručnog tima. Na osnovu postojeće medicinske dokumentacije koja se obavezno donosi na uvid radi se procjena i prave se individualni programi, koji će obuhvatati defektološke i logopedske tretmane, kao i fizikalne terapije. Osoba se dovodi u stanje duboke mišićne relaksacije putem fizioterapeutskih vježbi, autosugestijom i prateći sugestiju terapeuta. Omogućava se da shvate svoja ograničenja, fokusiraju se na sopstvene mišiće, razvijaju pozitivnu sliku o sebi, razvijaju nezavisnost i socijalno prihvatljive obrasce ponašanja", kaže Vidojević.
Коментари0
Остави коментар