Друштво

М.М.

02. 10. 2023. 20:57   >>  08:28

ЕМИСИЈА "НАГЛАС"

Алармантни подаци о породичном насиљу, оштрије казне

Подаци о случајевима породичног насиља у Црној Гори су алармантни, посебно ако имамо догађаје који нијесу видљиви, који се не пријављују, казао је Раде Стијовић из Центра безбједности Подгорица. Суткиња Основног суда у Подгорици Ивана Бецић казала је да је алармантна ситуација која нас као друштво позива на сузбијање узрока породичног насиља, а не само да приступамо рјешавању посљедица.

"Догађаји који су се десили у посљедњих недјељу дана у Црној Гори, два у Подгорици и један догађај у Бијелом Пољу пробудили су велику пажњу како медија тако и грађана. Породично насиље се дешава током цијеле године, и не можемо га посматати кроз ова три случаја која су нажалост стравична", казао је Стијовић. 

Казао је да на годишњем нивоу Центар безбједности Подгорица, који покрива 80 одсто проблематике насиља у породици у Црној Гори на нивоу Управе полиције, има од 1.100 до 1.200 догађаја насиља у породици, и да од тога 100 буде поднешених кривичних дјела, односно пријава за насиље у породици, а 600 пријава по прекршају, док остало буду догађаји који се не третирају као прекршаји.

"Три задња догађаја гдје имамо употребу ватреног оружја од стране супруга према својој жени, затим је услиједио догађај отац и син гдје је било употребе физичке силе, а обдукциони налаз ће показати шта је тачно узрок смрти, и синоћ смо имали случај гдје је дошло до употребе оруђа при чему је страдала једна особа", казао је Стијовић. 

Подаци о случајевима породичног насиља у Црној Гори су, истиче, алармантни, посебно ако имамо догађаје који нијесу видљиви, који се не пријаве.

"Имамо случајеве насиља у породици али гдје жртва не пријављује насиље из одређених разлога. Желим да позовем сваког ко трпи било коју врсту насиља, било да је женско или мушко, да пријави Управи полиције, прво Центру безбједности било позивом или анонимно", поручио је Стијовић. 

Суткиња Основног суда у Подгорици Ивана Бецић казала је да је алармантна ситуација која нас као друштво позива на сузбијање узрока породичног насиља, а не само да приступамо рјешавању његових посљедица.

"Ово указује не само на потребу реаговања постојећих надлежних институција већ и потребу оснивања нових институција и проактивно дјеловање у циљу спречавања узрока. Није тајно да смо као друштво ћутали на насиље у породици, међутим, временом ствари се мијењају набоље. Иако су ово трагичне ситуације које завређују посебну пажњу и буде један озбиљан аларм", поручила је Бецић. 

Нагласила је да казнена политика треба да буде оштра.

"Ми смо у Основном суду у Подгорици сјели након многих алармантних ситуација гдје смо значајно пооштрили казнену политику", казала је она.

Бецић указује на то да сама казнена политика не може бити рјешење за узрок, због тога се инсистира да се ради на рјешавању узрока.

"Држава треба много више да улаже у инсититуције, као и у НВО сектор, како би се на најбољи могући начин заштитила породица", истакла је она.

Извршна директорица Центра за женска права Маја Раичевић истакла је да мисли да питање породичног насиља никада није било ниже на листи приоритета.

"Ми свакодневно слушамо о организованом криминалу, о разним обрачунима, стално заборављамо да од тога да ли постоји насиље у породици или не, у великој мјери зависи безбједност читавог друштва и уопште пораст друштвеног насиља", казала је Раичевић. 

Истакла је да је много тешко радити са жртвама којима не могу да кажу шта их чека када пријаве насиље.

"Данас ме једна жена питала шта може да очекује од суда, и ја могу да јој кажем шта она може да очекује у складу са Законом и стандардима, али не могу да јој кажем какав ће исход бити. Ми смо у свим међународним извјештајима имали оцјену да не постоји систем, да нема праксе која ће дати одређену правну сигурност особама које пријављују насиље. Сматрам да без тога нема охрабрења жртвама и то је један од главних узрока неповјерења у рад институција", указала је Раичевић.

Адвокат Дражен Ћоровић истакао је да је неопходно да полиција насилнику превентивно одузме оружје уколико га посједује. 

"Истог оног тренутка када буде пријављено лице, када дође полиција, потребно је да одради претрес мјеста становања, да провјери да ли посједује оружје. Ако се већ покренуо поступак, љековито је да му се то оружје уклони и привремено одузме до краја или окончања поступка", казао је Ћоровић. 

 

 

 

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније