Друштво

Б.Б. [ Н1 ]

02. 10. 2023. 09:47   >>  09:57 2

НА 45. МЈЕСТУ ГПИ

Црна Гора напредовала на листи најбезбједнијих земаља свијета

Црна Гора је на 45 мјесту на листи најбезбjеднијих земаља свијета, и у односу на прошлу годину напредовала је за два мјеста.

Према Глобалном индексу мира (ГПИ) који прави годишњу ранг-листу, на Балкану најбоље позиционирана је Словенија, која је на 8. мјесту, Хрватска је на 14., а Сјеверна Македонија на 38.

Послије Црне Горе је Босна и Херцеговина на 61, а Србија на 65. мјесту, што је чини најлошије позиционираном земљом на Балкану.

Према овој годишњој листи Института за економију и мир, најсигурнија земља на свијету међу 168 за 2023. годину, је Исланд.

Исланд је заузео прво мјесто на овогодишњој листи. Читаоци који су пратили ГПИ током година нец́е бити посебно изненађени – Исланд је био на врху анкете сваке године од 2008.

Захваљујуц́и ниској стопи криминала, али и ниској војној потрошњи и ниској стопи међународних сукоба, Исланд је најбезбједнија земља на свијету.

Друга на листи била је Данска, дјелом због ниског нивоа корупције у влади, док је трец́а Ирска, која је скочила за пет мјеста од истраживања из 2022. године.

ГПИ рангира земље према широком спектру фактора, од нивоа насиља и криминала до тероризма и међународних сукоба. Овај извјештај представља најсвеобухватнију анализу трендова у миру, економске вриједности и развоја мирољубивих друштава засновану на подацима.

Није свака земља на свијету благословена ниским стопама криминала и ниским нивоом корупције. На другом крају спектра су земље које пате од рата, широко распрострањеног насиља и политичке нестабилности, што их чини невјероватно несигурним. Авганистан, Јемен, Сирија, Русија и Јужни Судан су међу најнебезбједнијима, преноси клиx.ба.

Пратите нас на

Коментари 2

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније