Друштво

[ ТВЦГ ]

23. 09. 2023. 07:21   >>  07:29

"ОКВИР"

УНЕСКО нема алтернативу, зауставити претјерану урбанизацију

Статус код УНЕСКО нема алтернативу, то је ексклузивитет и треба да се посматра као бренд државе, оцијенили су саговорници емисије "Оквир" на ТВЦГ.

Како је казала Тамара Брајовић, генерална директорка Директората за природу при Министарству екологије, УНЕСКО је Црној Гори екслузивитет.

"Буквално би требало да се посматра као бренд државе и да га посматрамо као жиг еколошке државе и туристичке дестинације", рекла је она.

Брајовић сматра да се мора поштовати законска легислатива, како бисмо обезбиједили континуитет бренда и адекватан приступ културних добара.

"На тај начин чувамо вриједности које ће УНЕСКО препознати", оцијенила је она. 

Предсједник опшптине Жабљак Радош Жугић сматра да УНЕСКО нема алтернативу.

"УНЕСКО заштита је лична карта Котора и Дурмитора. Поразно је да је територија Националног парка Дурмитор смањена због дивље градње. Избјегнимо игру глувих телефона и скидање одговорности једне на друге", поручио је он. 

Професор Архитектонског факултета и експерт за УНЕСКО Илија Лалошевић подсјетио је да је УНЕСКО раније упозоравао на неконтролисану и претјерану урбанизацију у Котору. 

"У једном од извјештаја из 2003. године пише да заштита и конзервација пејзажа игра недовољну улогу у Боки Которској. Мисија УНЕСКО тада је је предложила се сајт менаџеру Ру егионалном заводу за заштиту споменика културе појачају кометенције, механизми и инструменти како би заштитио културни пејзаж који је у великој мјери био угрожен", казао је Лаловшевић,

Котор није у опасности

Предсједник општине Котор Владимир Јокић поновио је да Котор није у опасности, нити ће бити избрисан са листе УНЕСЦО.

"То је факат. Прича о Костањици је завршена. Изграђена су два насеља. Градска управа коју сам предводио до 2019. године је одбила да изда грађевинске дозволе, а ја сам лично био саслушаван у полицијском одјељењу. Јавно смо упућивали апеле и захтјеве да се каменоломи од Јаза до Грахова затворе", подсјетио је Јокић. 

Еколошки активиста  Милош Лазаревић тврди да грађани више бране Национални парк Дурмитор него државни органи.

"Законска регулатива у Црној Гори није усклађена. Треба ускладити УНЕСКО границе са границама НП и да се обазено уведе бафер зона која би у потпунсоти заштитила локалитет Драгишнице и Комарнице", закључио је Лазаревић.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније