Друштво
19. 09. 2023. 15:33 >> 15:32
МИНИСТАРСТВО ПРОСВЈЕТЕ
Право да разрјешава директоре Војиновић користио у складу са законом
Из Министарства просвјете су саопштили да је министар Миомир Војиновић своје право да бира и разрјешава директоре образовно-васпитних установа до 1. маја ове године користио у складу са законом.
Из Министарства просвјете су саопштили да их чуди интересовање НВО сектора, неких медија, Просвјетне инспекције и јавности за предмете који су стари по неколико мјесеци или годину па су одлучили да, како су казали, саопштењем "едукативно утичу на оне који злонамјерно или нетачно тумаче прописе".
Објаснили су да када Просвјетна инспекција утврди да је повријеђен закон или други пропис, сагласно члану 4, став 1 тачка 2 Закона о просвјетној инспекцији, надлежна је да предложи разрјешење директора образовно-васпитне установе у случајевима прописаним Општим законом о образовању и васпитању.
"Чланом 83 став 1 Општег закона о образовању и васпитању прописано је да се директор јавне установе може разријешити у 18 случајева ако се не придржава закона или крши закон. Ово је облигаторна одредба, није императивног карактера, даје могућност али не и обавезу да је министар дужан да разријеши директора образовно-васпитне установе", наводи се у саопштењу Министарства просвјете, науке, културе и спорта.
Из тог владиног ресора казали су и да се у поступку одлучивања о одговорности директора установа, морају узети у обзир све чињенице и околности које су од значаја за рад школе.
"Тако се разматрају дотадашња постигнућа школе и ученика, тежина и врста утврђене неправилности, извјештај о интерној и екстерној евалуацији рада школе и све остале околности које су од значаја", казали су.
Приликом разматрања свих приједлога Просвјетне инспекције, како наводе из министарства, министар Миомир Војиновић је узео у обзир и досадашњу судску праксу.
"Наиме, скоро сва рјешења о разрјешењу Министарства просвјете, науке, културе и спорта и Министарства просвјете која су донијета на приједлог Просвјетене инспекције су од надлежних судова поништена што за посљедицу има велику материјалну штету за државни буџет", наводи се у саопштењу.
Истичу да је министар Војиновић своје право да бира и разрјешава директоре до 1. маја ове године користио у складу са законом.
"То што министар није уважио све предлоге Просвјетне инспекције за разрјешења директора, не значи да је радио незаконито или да је злоупотријебио функцију. Све и да јесте, за то нијесу надлежни ови “душебрижници” већ надлежни државни органи", наводи се у саопштењу.
Из Министарства просвјете, науке, културе и спорта подсјећају да су у јулу 2021. године разријешили 187 директора образовно-васпитних установа на територији Црне Горе, након чега су се обратили судским органима.
"Један дио поступака је окончан и донијете су правоснажне пресуде у којима је Министарство просвјете, као правни насљедник МПНКС, изгубило спор. Остали поступци су у току пред надлежним судовима у Црној Гори", закључује се у саопштењу министарства.
Коментари 0
остави коментар