Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

24. 07. 2023. 12:09 >> 13:27
2

KO JE VESELIN VELjOVIĆ

Od SAJ-a do cigareta u Mojkovcu

Bivši šef crnogorske policije Veselin Veljović uhapšen je jutros po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva pa je to prilika da podsjetimo na njegovu karijeru, afere i događaje čiji je bio akter.

Tokom karijere na čelu bezbjednosnog sektora, Veselin Veljović, kao najmoćniji policijski funkcioner u Crnoj Gori, optuživan je od strane opozicionih partija, dijela nevladinih organizacija i drugih subjekata za netransparentnost, zloupotrebu policije i moći, bespogovornu političku lojalnost Milu Đukanoviću, ali i za umiješanost u slučajeve prodaje državne imovine.

Veselin Veljović je prethodnih petnaest godina bio na čelu kako Uprave policije tako i u najvišim državnim institucijama sektora bezbjednosti. Od 2005. do 2011. je obavljao funkciju direktora Uprave policije, potom je bio savjetnik tadašnjeg predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovića za oblast bezbjednosti i odbrane.

U vrijeme Vlade Mila Đukanovića od 2014. godine bio sekretar Vijeća za nacionalnu bezbjednost a od 2018. ponovo direktor Uprave policije, objavio je tokom 2020. godine Radio Slobodna Evropa.

Nakon protesta na Cetinju u septembru 2021. godine Veljović uhapšen i optužen zbog napada na službeno lice. Prvostepenom odlukom je oslobođen ali je nakon žalbe tužilaštva postupak vraćen na ponovno odlučivanje.

U jednom od ranijih Izvještaja o Crnoj Gori Evropska komisija dala je pozitivnu ocjenu crnogorskim institucijama na planu borbe protiv organizovanog kriminala, u oblasti međunarodne saradnje policije i učešća crnogorske policije u međunarodnim akcijama. No iza Veljovića ostaje niz nerasvijetljenih ubistava, napada na novinare i krivičnih djela kojima je oštećena državna imovina.

Neefikasne istrage napada na novinare

Nikada nije utvrđen motiv ni ko su nalogodavci ubistva policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića (2005).

Nisu otkriveni nalogodavci i direktni izvršioci ubistva direktora dnevnog lista “Dan” Duška Jovanovića (2004). Za ovaj slučaj Veljović je ustvrdio da je operativno riješen, ali da je i “nepovratno izgubljen zbog profesionalnog nesnalaženja tadašnjeg tužioca”.

U vrijeme Veljovićevog upravljanja policijom, pretučen je novinar Tufik Softić u Beranama (2007) i direktor dnevnog lista “Vijesti” Željko Ivanović (2007).

Veljovićevom vozaču i šefu obezbjeđenja Milenku Rabrenoviću je suđeno zbog prijetnji upućenih novinarki Oliveri Lakić. Lakić je prethodno, 2011. godine, pisala o švercu duvana iz fabrike “Tara” iz Mojkovca.

Bivši policijski službenik (Brajuško Brajušković) optužio je (2013) Veselina Veljovića da je organizovao „crne trojke“ - batinaške grupe, koje su navodno prebijale nepodobne novinare i opozicionare.

Ugovori na štetu države

Dio nevladinog sektora Veselina Veljovića smatra odgovornim za štetne ugovore koji se odnose na prodaju imovine u vlasništvu policije i Ministarstva unutrašnjih poslova.

Afera “Limenka” je državu koštala više od 10 miliona eura na osnovu sudske presude po tužbi Aca Đukanovića, brata predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića. Đukanović je tužio državu zbog neispunjenog ugovora o ustupanju zemljišta koje je bilo u vlasništvu Uprave policije.

Veljović je sumnjičen i za sklapanje štetnog ugovora, 2011. godine kupovinom kamp-hotela „Zlatica" u Podgorici od biznismena Žarka Burića za 8,3 miliona eura, za potrebe obuke Specijalne antiterorističke jedinice. Prethodno je tadašnja Vlada Crne Gore prodala istom biznismenu Žarku Buriću, taj kamp-hotel Zlatica i još dva hotela (Crna Gora i Ljubović), za mnogo nižu cijenu od 4,7 miliona eura.

Nevladina organizacija MANS, koja se bavi borbom protiv korupcije, tada je objavila da je Veljović od Burićeve firme kupio luksuzni trosoban stan, plativši tek trećinu njegove vrijednosti, a „nakon što je prethodno sklopio štetan ugovor o kupovini kamp-hotela “Zlatica” kada je državni budžet oštećen za višemilionski iznos. MANS je podnio krivičnu prijavu protiv Veljovića i Burića zbog sumnje da je oštećen državni budžet radi pribavljanja protivpravne finansijske koristi. Ovaj slučaj nikada nije sudski procesuiran.

Veselin Veljović je optuživan da je vodio političku agitaciju unutar policije u korist Demokratske partije socijalista. Tako je pred lokalne izbore u Mojkovcu (2013) organizovao sastanak sa policijskim službenicima i oficirima u kampu Zlatica. Veljović je tada tvrdio da je držao predavanje o NATO integracijama.

Пратите нас на

Коментари2

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније