Друштво

М.М.Љ. [ Мина ]

10. 06. 2023. 12:30   >>  12:30 2

МИЛАН ГАЗДИЋ

Поглавље 27 могло би да буде затворено у наредне двије до три године

Црна Гора би, уз стручан и предан рад, могла да затвори поглавље 27 из приступних преговора са Европском унијом (ЕУ) у наредне двије до три године казао је шеф преговарачке групе тог поглавља Милан Газдић.

“Оптимиста сам да, уз стручан и предан рад, можемо релативно брзо да затворимо поглавље 27. Мислим да бисмо у наредне двије до три године могли да затворимо то поглавље”, навео је Газдић у интервјуу агенцији МИНА.

Газдић, који је преузео руковођење преговарачком групом за поглавље 27 у фебруару, појаснио је и да је могуће да Црна Гора затвори сва поглавља а да нека мјерила не испуни.

“Ми неке ствари сад јако убрзавамо. Имали смо, на примјер, успостављање Натура 2000 мреже у Црној Гори. Та активност се ради посљедњих неколико година и једна је од можда и најзахтјевнијих активности у цијелом овом процесу”, подсјетио је Газдић.

Према његовим ријечима, већ су почели да раде на предлогу “Натура 2000” мреже, док су државе у региону то радиле на самом крају.

Газдић је рекао је да је управљање отпадом подобласт која је јако захтјевна, као и да је до сада држава имала много проблема.

“Само ако се дохватимо новог Закона о управљању отпадом, на којем се ради већ шест година, јасно је да је цијела та област јако компликована и да ће бити потребно много више улагања и труда”, казао је Газдић.

Газдић је рекао да Црна Гора треба да доносе нови закон у тој области као и државни план о управљању отпадом, што ће то бити урађено до краја године.

“То су два кључна документа која нам, у овом тренутку, стопирају неколико десетина активности и мјера”, поручио је Газдић.

Упитан да ли треба нешто да се уради по питању отпадних вода, Газдић је одговорио да је у свих десет подобласти потребно направити додатне напоре и унаприједити законодавни оквир али и инфраструктуру и друге пратеће активности.

“Видите сами колико у Црној Гори имамо проблема са управљањем постројењима за прераду отпадних вода. То је ланац активности који мора бити сређен, уколико желимо да приступимо и да затворимо ово поглавље”, казао је Газдић.

Он је рекао да ће, према подацима анализе финансијских потреба, Црној Гори у периоду од 2021. до 2025. године бити потребно око 483 милиона ЕУР за испуњавање завршних мјерила из поглавља 27.

“То је само за период од 2021. до 2025. Раније су рађене неке процјене које су предвиђале да нам је потребно око двије милијарде ЕУР до 2034. године. Дакле, и након уласка у ЕУ имаћемо одређене обавезе, које се углавном тичу инфраструктуре”, казао је Газдић.

Он је навео да ће 25 одсто тог новца бити обезбијеђено из државног буџета, 26 одсто од улагања јавних предузећа, око 15 одсто из претприступних фондова ИПА, око три одсто од донатора и око 31 одсто из улагања привредних друштава.

Газдић, који је и директор Агенције за заштиту животне средине, рекао је да највеће еколошке проблеме у Црној Гори представљају јаловиште у Мојковцу и загађеност у Пљевљима.

Он је истакао да је еколошка свијест грађана на ниском нивоу и да је то кључни проблем, наводећи да је потребно што више едуковати грађане.

Према Газдићевим ријечима, претходна радна група, у којој је било 45 чланова, била је нефункционална и имала је један састанак за двије године.

“Њен степен реализације обавеза био је на доста ниском нивоу, тако да ми смо од фебруара кренули интензивније да се бавимо овим поглављем”, рекао је Газдић.

Он је казао да је актуелни састав радне групе од фебруара имао три сједнице, као и да се организују тематски састанци на којима се баве специфичним областима и подобластима.

Газдић је навео да је Црна Гора од 1. марта до 31. августа прошле године реализовала око 24 одсто обавеза, а да је од 57 планираних мјера, реализовано 14.

“За посљедњи шестомјесечни извјештај, од 1. септембра прошле године па до 31. марта ове године, степен реализације је нешто већи и износи око 39 одсто”, казао је Газдић.

Он је рекао да су финансије највећи изазов у наставку приступних преговора.

“Поглавље 27 је једно од најскупљих преговарачких поглавља и финансије су један од изазова који треба да превазиђемо. Има доста начина како може то да се превазиђе и то неће бити проблем”, сматра Газдић.

Он је казао да кадровски капацитети представљају још један изазов будући да је Црна Гора мала држава и да оскудијева у кадру.

Газдић је указао да Црна Гора, као туристичка земља, не треба да дозволи дивљу градњу и узурпацију земљишта јер те ствари ремете пејзаж.

Према његовим ријечима, Црна Гора има много проблема са хемикалијама из старих напуштених фабрика које су пропале у процесу приватизације.

Он је рекао да је Агенција за заштиту животне средине, на чијем је челу, прошле године уз помоћ донатора и пријатеља успјела да санира 85 тона опасних хемикалија.

“Процјена је да у Црној Гори имамо још око 200 тона тих хемикалија. Припремјен је један пројекат, надамо се да ћемо успјети и то да рјешимо”, додао је Газдић.

Према његовим ријечима, једна од кључних ствари у преговарачком поглављу је израда протокола о управљању животињама које су предмет илегалне тговине.

Газдић је казао да се нада да ће се ове године почети са тим јер су припремили сву документацију и обезбиједили и новац.

“Надам се и да ћемо почети са изградњом првог привременог прехватилишта за животиње у Црној Гори и испунићемо тај услов који иначе није услов из праговарачког поглавља, али условљава друге обавезе из преговарачког поглавља, тако да ће и оне бити испуњене”, рекао је Газдић.

Пратите нас на

Коментари 2

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије