Друштво
04. 06. 2023. 12:05 >> 14:36 3
КОМИСИЈА ЗА МАТУРСКИ ИСПИТ
Нема новог оцјењивања, поновљено полагање може бити 13. јуна
Комисија за оцјењивање екстерног матуског испита из Црногорског, српског, босанског и хрватског (ЦСБХ) језика и књижевности саопштила је да нема законску могућност да поново оцијени већ оцијењене тестове ђака, што је била препорука Државне матурске комисије. Поручују да не могу да зажмуре на чињеницу да је на 21. задатак око 200-300 ученика дало истовјетан, нетачан одговор. Предлажу да свима који нијесу задовољни добијеном оцјеном буде омогућено полагање екстерне матуре у ванредном року - 13. јунa.
У реаговању Комисија наводи да о препоруци Државне матурске комисије, нијесу званично обавијештени, већ су о томе сазнали из медија.
“Ипак, пошто професионално обављамо посао, и стало нам је до ученика који нијесу само својом кривицом доведени у ову ситуацију, опет предлажемо да свима који нијесу задовољни добијеном оцјеном буде омогућено полагање у ванредном јунском року који је планиран за 13. јун”, поручују из Комисије за оцјењивање.
Подсјетимо у петак група матураната окупила се испред Испитног центра и Министарства просвјете да искажу незадовољство тиме што су пали на испиту из матерњег језика у склопу екстерне провјере знања. Након тога министар просвјете Миомир Војиновић, наложио је да се тестови са екстерне матуре поново прегледају и оцијене. Родитељи и матуранти прекинули су, након ове информације, протест испред зграде Министарства у Подгорици.
Реаговање Комисије преносимо у цјелости:
"Без намјере да се правдамо било коме за одговорни и ове године посебно тешки посао који смо одрадили, одлучисмо да се и ми огласимо и јавно кажемо оно што смо видјели. Или је можда требало да зажмуримо? Да зажмуримо на 21. задатак на који је око 200-300 ученика дало истовјетан, иначе нетачан одговор: „Реченица се може протумачити као критика институција које троше велике количине новца на нешто што није нужно“, а још 150-200 ученика је на исти задатак написало одговор: „Може се протумачити као критика институција које троше велике количине новца на нешто што није нужно, или као израз забринутости због њиховог дјеловања.“ Можда није требало да видимо стотине и стотине истих ученичких одговора на задатак 18.б: „Сломљено окно из танког рама може бити метафора сензибилности лирског субјекта који у њему препознаје себе са угроженим осјећањима према свијету.“, односно краћу верзију код такође стотине и стотине одговора: „Сломљено окно из танког рама може бити метафора сензибилности лирског субјекта“.
Да ли је требало намјерно превидјети есеје преписане са сајтова: хттпс://пцфото.биз блог 279960 („Селфие – тренд као друштвени поремећај“), хттпс://ср.wикипедиа.орг („Петар ИИ Петровић Његош“) и хттпс://макање.ме („Владика са душом пјесника“) и слично? Можда је неко могао зажмурити, али ми не. Посебно НЕ због 4000 и више ученика који су показали своје знање. Жао нам је само што међу тим ученицима има оних којима фали један, два или три бода за бољу оцјену, а ми због објективности и професије коју часно обављамо не можемо и не смијемо да зажмуримо и додијелимо им те бодове тамо гдје их нема.
Да ли неко данас мисли на те ученике? Да ли је требало да се Министарство просвјете и Државна матурска комисија баве њима и због њих спријече ово што се сада дешава, или су они небитни јер не дижу буну и не узвикују усред зграде три важне институције образовања: „Лопови!“? Комисија за оцјењивање је од старта указивала на проблем и на то да ће он посебно ескалирати на увиду и приговорима. Али нијесу нас чули или нијесу хтјели да нас чују. Тражили смо писани одговор шта урадити јер је ове године преписивање масовно. Наишли смо на ћутање, односно на усмена објашњења и обећања да ће нам послати писани одговор. И... није се десило ништа. Тачније, десило се свашта.
Истичемо да је Комисија за оцјењивање формирана од стране Државне матурске комисије, а на приједлог Испитног центра, извршила оцјењивање матурских тестова у периоду од 15. априла до 23. маја 2023. године. Оцјењивање је обављено у складу са Правилником о начину, поступку и времену полагања матурског испита у гимназији и Правилником о начину и поступку полагања стручног испита за ученике који настављају образовање, као и Уговором који су потписали сви оцјењивачи. У току оцјењивања уочен је велики број ученичких одговора који су истовјетни. Оцјењивачи су све одговоре бодовали у складу са Упутством за бодовање, а преписане текстуално дуже одговоре (10, 11, 13, 16, 17ц, 18б, 21, 22, 23б, 24. и 25. задатак) евидентирали на корицама теста. Водили смо и електронску евиденцију о преписаним задацима и, након завршеног посла, све податке послали управи Испитног центра да би све било спремно за прелиминарне резултате. Да ли је требало писати нуле, или ученик је изгубио право полагања у овом испитном року, или нешто треће – о томе није одлучивала Комисија за оцјењивање. Достављамо само дио табеле са евидентираним преписаним одговорима, шифре ученика су затамњене.
У току рада, Комисија се два пута обраћала мејловима директорки Испитног центра и представницима Државне матурске комисије (мејлове достављамо у прилогу). У њима смо тражили одговоре на питање шта урадити са преписаним одговорима, јер смо уочили да је превелики број ученика који ће, уколико се примијени чл. 24 Правилника за гимназије, односно чл. 27 Правилника за стручне школе, изгубити право полагања испита у овом испитном року. Међутим, до краја оцјењивања нијесмо добили одговоре.
У току увида у тестове ученици и родитељи своју љутњу усмјерили су на оцјењиваче, истичући да су начином бодовања намјерно оштећени ученици из појединих регија наше земље, не знајући да оцјењивачи оцјењују тестове под шифрама и не знају ни школу, ни општину, као ни име ученика.
С обзиром на то да су 1. јуна објављени прелиминарни резултати испита, а 2. јуна извршен увид у тестове, рок за приговоре на оцјене је истекао истог дана у 19 сати. Ова Комисија нема законску могућност да поново оцијени већ оцијењене тестове (што је препорука?! Државне матурске комисије, о чему нијесмо званично обавијештени, већ смо сазнали из медија) и мијења већ утврђене бодове.
Ипак, пошто професионално обављамо посао, и стало нам је до ученика који нијесу само својом кривицом доведени у ову ситуацију, опет предлажемо да свима који нијесу задовољни добијеном оцјеном буде омогућено полагање у ванредном јунском року који је планиран за 13. јун.
Комисија за оцјењивање неће се више оглашавати", поручили су из Комисије за оцјењивање екстерног матуског испита из ЦСБХ језика и књижевности.
Комисија за оцјењивање је уз отворено писмо, како би илустровала начин на који је утврђено да су ученици преписивали доставила и дио табеле са евидентираним преисаним одговорима уз затамњивање шифре ђака.
Коментари 3
остави коментар