Друштво
02. 06. 2023. 23:00 >> 23:00
ОМБУДСМАН СА ДИПЛОМАТСКИМ КОРОМ
Одговорнији однос према препорукама ојачаће систем јавне управе
Одговорнији однос државних органа према препорукама Заштитника људских права и слобода допринијеће унапређењу приступа правима за све грађане и ојачати систем јавне управе, оцијењено је на састанку омбудсмана Синише Бјековића и представника дипломатског кора.
Институција Заштитника организовала је радни доручак за амбасадоре земаља које у континуитету прате рад институције, укључујући и дипломатске представнике земаља региона и међународних организација у Црној Гори.
Како се наводи, састанак је организован с циљем представљања годишњег извјештаја о раду за прошлу годину и упознавања са контекстом рада и плановима за наредни период.
Скупу су присуствовали амбасадори Њемачке, Велике Британије, Француске, Хрватске, као и шефови мисија Савјета Европе, ОЕБС-а, система Уједињених нација (УН) у Црној Гори и УНИЦЕФ-а.
Учесници су били и представници дипломатских мисија Делегације Европске уније, Сјеверне Македоније, Србије, УНХЦР-а и УНДП-ја.
Бјековић је рекао да сарадња и чланство у међународним тијелима и организацијама доприноси већој видљивости и бољој примјени европских стандарда и пракси у раду по притужбама.
Подсјећајући на задржан тренд високог процента окончаних предмета (88,3 одсто), Бјековић је рекао да је и даље највећи број притужби поднешен у области јавне управе, али и да је забиљежен највећи прилив предмета у вези са заштитом од дискриминације, од успостављања надлежности у тој области.
Он је указао да одуговлачење поступака и вишеструка враћања на поновно одлучивање о захтјевима за заштиту права грађана/ки стварају правну несигурност и успоравају професионализацију система јавне управе.
“Нијесмо у потпуности задовољни односом појединих државних органа ни према институцији Заштитника, јер и даље имамо примјере потпуног игнорисања захтјева за изјашњење или непоступања по препорукама“, поручио је Бјековић.
Бјековић је, како се наводи, истакао да се друштво суочава са политичком кризом у продуженом трајању, радикализацијом и подјелама по више основа.
Он је додао да се то огледа и у структури притужби пред Омбудсманом, који биљежи све већи број обраћања у вези са говором мржње, насиљем и дискриминацијом.
Према ријечима Бјековића, успостављање друштвене кохезије, зближавање грађана као и јачање повјерења у институције, треба да буде приоритет свих одговорних у систему јавне власти.
“Ми морамо да се миримо, да научимо лекције из прошлости и примијенимо их како би убрзали неопходне реформе за наставак нашег европског пута“, казао је Бјековић.
С тим у вези, како је додао, потребно је више пажње усмјерити на дјецу и младе.
„Да покушамо смањити жељу за напуштањем земље, али и наћи одржива рјешења за равномјернији регионални развој Црне Горе”, сматра Бјековић.
Наводи се да су представници УН система указали су на широку надлежност Заштитника, истичући подршку за добијање “А” статуса у процесу акредитације код Глобалне алијансе националних институција за људска права.
Из Делегације ЕУ подсјетили су на позитивне оцјене о раду институције у извјештајима о напретку, које Европска комисија даје у односу на Црну Гору, најављујући наставак тог тренда. Са овим оцјенама сагласили су се и други учесници састанка.
На састанку је оцијењено и да треба наставити кадровско, материјално и просторно јачање институције, имајући у виду недостатак сопствених просторија, процедуре запошљавања преко Управе за кадрове, као и потребу измјене Закона о Заштитнику.
Коментари 0
остави коментар