Друштво
03. 06. 2023. 07:10 >> 07:12 4
ЖЕЉКО ЛАЗОВИЋ ЗА ПОРТАЛ
Болници 'Данило I' фали новца за вјештачке оплодње
Већи број покушаја вантјелесне оплодње (BTO) и помјерање старосне границе на 45 година држава је паровима у Црној Гори обезбиједила кроз доношење Закона о биомедицински потпомогнутој оплодњи, али финансије које су опредијељене нашој болници за 2023. нијесу довољне да би могли да пружимо ту услугу свим паровима који се одлуче за тај поступак. То је за Портал РТЦГ казао начелник Одјељења за хуману репродукцију Опште болнице "Данило I" на Цетињу др Жељко Лазовић. Истакао је да је од почетка године урађено око 60 поступака ВТО, те да још 40 парова чека са упутом.
"Од почетка године у Одјељењу за Хуману репродукцију је урађено око 60 поступака ВТО, тренутно је у поступку још око 20 парова за које тренутно имамо неопходну терапију", казао је Лазовић и додао да са упутом за вантјелесну оплодњу чека још 40 парова.
"Упут од момента издавања од стране изабраног гинеколога траје шест мјесеци за који период важе и налази који су неопходни да би пар ушао у процедуру. У плановима које сваке године достављамо надлежнима пројектовали смо 220 поступака за ову годину", казао је Лазовић.
Истакао је да финансије болнице за 2023. годину нијесу довољне да би могле пружити услугу свим паровима који су се опредијелили за вантјелесну оплодњу.
"Као начелник Одјељења за хуману репродукцију морам рећи да се проблем са адекватним финансирањем и снабдијевањем љековима јавио од средине прошле године, од надлежних смо обавијештени да је због кашњења буџета. Обзиром да је прошле године донесен нови Закон о биомедицински потпомогнутој оплодњи којим је паровима дозвољен већи број покушаја, а старосна граница помјерена на 45 година очекивано је било да ће већи број пацијената искористити то право, међутим финансије које су опредијељене нашој болници за 2023. нијесу довољне да би могли пружити услугу свим паровима који су се опредијелили за нашу болницу", казао је Лазовић.
Истакао је да приватне клинике које раде вантјелесну оплодњу немају тих финансијских проблема.
"Морам рећи да приватне клинике са којима Фонд има склопљен уговор за ово вријеме немају овакве проблеме у функционисању што је прави парадокс да државна установа буде у подређеном положају", казао је Лазовић.
Казао је да сваки шести пар у Црној Гори има проблем са неплодношћу.
"Сваки шести пар у Црној Гори има неки проблем са неплодношћу, 25 милиона у Европи је неплодних. Код жена најчешћи разлози су одлагање рађања за касније године живота а од патолошких стања су запаљенски процеси унутрашњих гениталних органа усљед којих долази до зачепљења јајовода,поремећаји овулације, хормонски поремећаји, ендометриоза, синдром полицистичних јајника, аномалије материце, пријевремени губитак оваријалне резерве", навео је Лазовић.
Истакао је да је узрок за више од половине случајева мушког стерилитета непознат.
"Код мушкарца сви поремећаји који резултирају поремећајем у параметрима спермограма, смањен број, концентрација и покретљивост сперматозоида као што су инфекције, хормонски поремећаји, имунолошки поремећаји, нездраве животне навике, гојазност пушење конзумација алкохола или наркотика... Више од половине случајева мушког стерилитет узрок остане непознат", казао је Лазовић.
Коментари 4
остави коментар