Друштво
01. 06. 2023. 18:44 >> 18:46
ПРЕСУДА
Управни суд: Разрјешење Алије Кошуте незаконито
Управни суд Црне Горе пресудом У.бр.23/23 од 8. маја 2023. године поништио је рјешење Владе Црне Горе број 07-5469/2 од 19. децембра.2022. године којим је је смијењен Алија Кошута са мјеста предсједника Управног одбора Фонда пензијског и инвалидског осигурања. Оспореним рјешењем усвојен је предлог предсједника Владе Црне Горе Дритана Абазовића, па је Кошута разријешен . Уз њега су разријешена и два члан одбора Фонда ПИО, јер је накнадно утврђено да предсједник и један члан не испуњавају услове прописане чланом 119 Закона о пензијском и инвалидском осигурању, као и да је један члан у конфликту интереса.
"Управни суд је оцијенио да из образложења оспореног рјешења (Владе.прим.ат) не произилазе јасни разлози којим се тужени (Влада) руководио приликом доношења оспореног рјешења. Ово из разлога што је управо од туженог, дана 3.августа 2022. године, донијето Рјешење о именовању предсједника и три члана Управног одбора Фонда пензијског и инвалидског осигурања, а којим рјешењем је између осталог за предсједника Управног одбора Фонда пензијског и инвалидског осигурања именован тужилац, па је нејасно, на основу чега је накнадно утврђено да предсједник и један члан не испуњавају услове из члана 119 Закона о пензијском и инвалидском осигурању, како је то наведено у предлогу за разрјешење. А у коначном и прихваћено у оспореном рјешењу. Како су у образложењу оспореног рјешења о томе изостали јасни и ваљани разлози, то је Суд био онемогућен да испита на основу чега је првобитно утврђено да је тужилац испуњавао услове за именовање, односно да ли су разлози за именовање уопште постојали у тренутку именовања", навели су из Управног суда.
Управни суд указује да је захтјев за законитошћу образложења, као битан елеменат законитости одређене одлуке којом се рјешава о праву и правном интересу лица, стандард образложене одлуке у смислу права на правично суђење, гарантованог чланом 6 Европске конвенције о људским правима и основним слободама.
"По налажењу Суда, одредбу члана 119 став 1 Закона о пензијском и инвалидском осигурању, треба тумачити као императивну одредбу, у смислу да неко лице не може бити члан Управног одбора ако нема стручно знање и искуство из области пензијског и инвалидског осигурања, финансија, инвестиција или осигурања, што даље значи да је ријеч о услову који мора бити испуњен када се одлучује о именовању неког лица у Управни одбор Фонда ПИО. Стога, накнадно утврђење да неко од чланова не испуњава тај услов, не доводи у питање могућност његовог разрјешења, али то у коначном не ослобађа тужени орган дужности да за своју одлуку да ваљане и јасне разлоге, односно да закључак из предлога поднијет од предсједника Владе, поткријепи правно релевантним чињеницама и доказима", тврде из суда.
Коментари 0
остави коментар