Друштво
29. 05. 2023. 06:31 >> 19:35
"ВЕТИНГ НЕОПХОДАН"
Имовина судија и тужилаца мора бити испитана, ломити "труле даске" у правосуђу
Неопходно је увести систем ветинга, као и спровести озбиљну контролу, како би се добио податак са каквим судијским потенцијалом се располаже у Црној Гори, оцијенили су саговорници Портала РТЦГ. Како су истакли, мање је важно какав је суд, већ какве су судије које суде, посебно у предметима организованог криминала и високе корупције. Тако ће, сматрају, бити створен основ да се поломе фамозне "труле даске" у нашем правосуђу.
Влада је најавила процес ветинга, односно утврђивање способности судија и тужилаца да наставе да обављају функције, кроз ригорозну контролу њихове и имовине чланова њихових породица, провјеру потенцијалне повезаности с криминалом и оцјену професионалних компетенција.
Афере у правосуђу актуелне су годинама, а чак је и бивша дугогодишња предсједница Врховног суда Весна Меденица на оптуженичкој клупи због оптужби за тешка кривична дјела.
Адвокат Веселин Радуловић каже нам како је обрачун са организованим криминалом и корупцијом на високом нивоу могућ и без формирања специјалног суда, али за то је потребан професионалан и стручан судијски кадар.
"Формирање специјалног суда само по себи не би довело до озбиљнијих резултата у борби против корупције и организованог криминала. Црној Гори су потребни професионално и независно правосуђе, односно професионалне и независне судије, којих има у црногорском правосуђу. Потребно је извршити квалитетну селекцију судија и омогућити да они који су стручан и поштен кадар суде у тим поступцима. Могуће је успјешно супротставити се најтежим облицима криминала на начин који не подразумијева формирање специјалног суда јер није важно какав је суд, већ какве су судије које суде", констатовао је Радуловић.
Како је рекао, идеја о формирању специјалног суда као предуслова за ефикаснију борбу против корупције и криминала може се тумачити и као политички маркетинг.
"То би вјероватно одузело превише времена, енергије па и средстава и могло би се на крају завршити само као политичка прича и представа да постоји воља да се уђе у озбиљну борбу са организованим криминалом", сматра Радуловић.
По неким најавама, ветинг би могао да у црногорском правном систему заживи до краја године,
Консултант за међународну јавну политику Марко Беговић казао је да постоји доста корака који претходе институционалној реорганизацији правосудног система.
"Наиме, потребна је озбиљна, рекао бих државничка одлука да се одбаце све девијације претходно накарадно успостављеног система. Ваља подсјетити да је садашња власт, у маниру опонашања наставила са лошим праксама власти за које је утврђено да су корумптивни. Овдје конкретно мислим на партијског запошљавање, клијентелизам и законски упитно управљање јавним финансијама. Зато и не смије чудити лоша оцјена из извјештаја Фридом хауса, то јест, континуитет хибридног режима и заробљених институција. Црногорско друштво не може ићи напријед ако се не направи оштар заокрет", вјерује Беговић.
Према његовом суду, грађани имају доиста сужен простор, јер је политичка понуда веома оскудна. Управо је, каже, због тога неопходно подржати нове покрете/идеје, како би се демонополисао политички систем.
"Тек након тога, може се отпочети са коријенитим реформама, које би укључивале и потпуно другачији правни оквир као основу за неопходну институционалну реорганизацију. Чињеница је такође да нити један орган, па ни тужилачки није лишен политичког уплива. О судовима не ваља трошити ријечи, јер су некадашњи руководиоци под озбиљним оптужбама. Према томе, неопходно је увести систем ветинга, као и спровести озбиљну контролу, како би се добио податак са каквим судијским потенцијалом се располаже у Црној Гори. Тек након тога је могуће размишљати о свеобухватној институционалној организацији, јер без адекватних кадрова не може бити ни реформе", констатовао је Беговић.
Коментари 0
остави коментар