Друштво
24. 05. 2023. 16:04 >> 16:05
УТИЦАЈА КЛИМАТСКИХ ПРОМЈЕНА
ЦБЦГ расписала конкурс за додјелу Зелене награде
Централна банка (ЦБЦГ) расписала је конкурс за додјелу Зелене награде за најбољи академски рад из области утицаја климатских промјена на финансијски систем.
Врховна монетарна институција је, са циљем афирмације одговорног односа према изазовима климатских промјена и стимулисања научне мисли у тој области, установила Зелену награду ЦБЦГ, за најбољи академски рад из области утицаја климатских промјена на финансијски систем и расписала конкурс за пријаву радова за ову годину.
Зелену награду ЦБЦГ, која ће бити додијељивана поводом Дана еколошке државе Црне Горе, 20. септембра, чине плакета и новчани дио у износу од двије хиљаде еура.
"Рок за пријаву радова је 18. август ове године, а право на пријаву имају црногорски држављани који су стекли високо образовање, најмање ниво ВИ, односно 180 ЦСПК, на неком од универзитета, факултета или високих школа у Црној Гори или иностранству", објаснили су из ЦБЦГ.
Достављени радови не смију бити раније објављени, нити у исто вријеме послати на разматрање или прихваћени за објављивање од других институција или часописа.
Такође, радови морају задовоље критеријуме иновативности, теоријског и емпиријског доприноса афирмацији најбоље праксе за дјеловање централних банака и других регулатора и супервизора финансијског система на изазове климатских промјена и њихов утицај на стабилност финансијског система.
"Свјесна да климатски ризици утичу на финансијске ризике, а финансијски ризици на стабилност и сигурност финансијског система, ЦБЦГ, као друштвено-одговорна институција, Зеленом наградом жели да укаже на неопходност да кредитне институције идентификују и прате климатске ризике, њихову изложеност овим ризицима и да их укључе у своје пословање", додаје се у саопштењу.
Притом, како су навели, централне банке, као регулатори и супервизори финансијског система, у оквиру својих надлежности и уз очување независности, треба да указују на ове ризике, прате их и оцјењују отпорност на њих.
Активности врховне монетарне институције у борби против климатских промјена дефинисане су Политиком ЦБЦГ у вези са изазовима климатских промјена, која ће се реализовати кроз Акциони план за њено спровођење у периоду од ове до 2026. године.
Централна банка је, такође, и члан Мреже за озелењавање финансијског система (НГФС), коју чине централне банке развијених и земаља у развоју, а у њеном раду, у својству посматрача, учествују и кључне финансијске институције на глобалном нивоу – Међународни монетарни фонд (ММФ), Свјетска банка (СБ), Банка за међународна поравнања.
Коментари 0
остави коментар