Друштво
30. 04. 2023. 07:08 >> 17:18
ПОДАЦИ УПРАВЕ ЗА ГАЗДОВАЊЕ ШУМАМА
Прошле године 97 пожара, штета преко 3 милиона еура
Прошле године у Црној Гори сагорело је 3.251,5 хектара површине шуме, чиме је начињена штета у износу од преко три милиона еура, подаци су Управе за газдовање шумама и ловиштима. Како је саопштено Порталу РТЦГ, у 97 шумских пожара регистрованих прошле године опожарено је 228.773 кубика дрвне запремине. Укупна процијењена штета за државне и приватне шуме у 2022. години износи 3.227.585, 58 еура.
Како су појаснили из ове установе, према евиденцијама подручних јединица и Одсјека за узгој и заштиту шума у државним шумама регистрована су 42 пожара, а највећа штета забиљежена је на територијама општина Колашин, Никшић и Котор.
“Укупно је, у државним шумама опожарено 91.588,33 метара кубних дрвне запремине, од чега 4.355 кубика четинара и 87.233,33 кубика лишћара. Процијењена штета је 1.358.575,58 еура“, саопштено нам је из Управе за газдовање шумама и ловиштима.
Када је ријеч о штети насталој у приватним шумама, казали су да је прошле године уништено 685 метара кубних четинара и 136.500 метара кубних лишћара.
„У приватним шумама у 2022. години било је укупно 55 пожара и опожарено је укупно 1.731,77 хектара. Укупно је опожарено 137.185 метара кубних дрвне запремине. Процијењена штета износи 1.869.010 еура“, казали су нам из Управе за газдовање шумама и ловиштима.
Врше пошумљавање опожарених површина
Управа за газдовање шумама и ловиштима сваке године примјењујући План санације, приоритетно врши пошумљавање опожарених површина.
„Пошумљавање се врши четинарским врстама. Као и свих претходних година, и у 2023. години вршиће се пошумљавање опожарених површина у складу са планским актима, за шта је недавно и расписан Јавни позив, затим формирана је и комисија која ће у најскорије вријеме приступити изради новог Плана санације, којим ће бити обухваћене све оне површине које су у претходним годинама уништене кроз шумске пожаре, а које нису обухваћене кроз редовне планове и захтјевају санационе мјере“, истакли су из Управе.
Појашњавају да редовно организују и акције пошумљавања у сарадњи са бројним субјектима.
„Тако смо ове године поводом 21. марта, Свјетског дана шума, у Подручној јединици Рожаје организовали акцију пошумљавања, у сарадњи са Извиђачким одредом „Ибар“. У тој акцији је засађено више стотина садница смрче и јеле, из сопственог расадника Управе, "Жупаница“ у Рожајама, а за локацију је изабрана Газдинска јединица „Црња – Ибарац“, у којој је у пожару из 2020. године уништено више десетина хектара четинарске шуме“, саопштено је Порталу РТЦГ.
Додају да кроз овакве и сличне акције Управа за газдовање шумама и ловиштима настоји да укаже на значај одговорног односа према природи и шумама, и да пробуди колективну свијест грађана, посебно када је ријеч о шумским пожарима, који имају несагледиве посљедице за наше шумско богатство.
„Из тих разлога и овог пута апелујемо на комплетну јавност да се уздрже од неодговорног односа према црногорским шумама, од неконтролисаног и непотребног паљења ватре на отвореном и неконтролисаног чишћења имања и позивамо их да заједно са свима нама учине све како бисмо сачували и унаприједили један од наших најврједнијих природних ресурса“, саопштено је из Управе.
Коментаришући усвојене измјене и допуна Закона о шумама којим се, између осталог, предвиђа забрана грађења на опожареном земљишту 30 година од дана пожара, казали су да да ће вријеме показати да ли је ово законско рјешење помак у борби против „инвестиционих пожара“,
„Оно што је жеља и мисија Управе за газдовање шумама и ловиштима јесте да се кроз добра законска рјешења и подзаконске акте снажно допринесе заштити, унапређењу и очувању црногорских шума, које остављамо у наслијеђе будућим генерацијама“, закључили су из Управе за газдовање шумама и ловиштима.
Коментари 0
остави коментар