Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ M.V. ]

06. 04. 2023. 07:04 >> 07:04
1

CG I EVROPSKI SUD

Među neriješenim predmetima i oni o policijskom zlostavljanju

Crna Gora je, prema izvještaju o izvršenju presuda i odluka Evropskog suda za ljudska, prava, na dan 31. decembra 2022. godine imala devet predmeta na čekanju za izvršenje, u poređenju sa sedam u 2021. i 2020. godini. Izvještaj je danas objavio Savjet Evrope.

U 2022. godini, piše u izvještaju, Komitet ministara je od Evropskog suda primio šest predmeta protiv Crne Gore radi nadzora nad njihovim izvršenjem (u poređenju sa četiri u 2021. godini i 11 u 2020. godini).

"Crna Gora je na dan 31. decembra 2022. godine imala devet predmeta na čekanju za izvršenje (u poređenju sa sedam u 2021. i 2020. godini), od čega je pet vodećih predmeta klasifikovanih po standardnoj proceduri. Jedan od vodećih predmeta u standardnoj proceduri je na čekanju pet godina ili više (u poređenju sa jednim u 2021. godini i nijedanim slučajem u 2020. godini)", poručeno je u izvještaju. 

Neriješeni predmeti, ističe se, obuhvataju naročito jednu grupu koja se odnosi na neefikasnu istragu o zlostavljanju policije. 

"I jedan slučaj koji se odnosi na predugo trajanje postupka pred Ustavnim sudom. Od novih povreda koje je Sud utvrdio 2022. godine, posebno se jedna od njih odnosila na nepravilno sprovođenje zakona kao odgovor na žalbe za maltretiranje na poslu. Komitet ministara je tokom 2022. godine zatvorio četiri predmeta, uključujući jedan vodeći slučaj pod standardnim nadzorom. Nadležni su podnijeli devet akcionih planova, akcione izvještaje i jedno saopštenje. Konačno, puna isplata pravične naknade koju je dosudio Sud registrovana je u pet slučajeva u 2022. godini", navodi se u izvještaju. 

Evropski sud za ljudska prava (ESLjP) međunarodni je sud koji je uspostavio Savjet Evrope. 

Uloga Suda je da obezbijedi poštovanje prava i obaveza koje garantuje Evropska konvencija o ljudskim pravima (Konvencija) i protokoli uz nju koje su prihvatile sve zemlje članice Savjeta Evrope. 

Svaka država članica delegira po jednog sudiju u Evropski sud za ljudska prava. 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније