Друштво
01. 04. 2023. 17:49 >> 17:49
ТМУШИЋ
"Недостаје техничких капацитета за трагање и спашавање из рушевина"
У црногорским институцијама је идентификован одређени недостатак административних, финансијских и техничких капацитета у области смањења ризика од природних и других катастрофа, указао је начелник Дирекције за цивилну заштиту и смањење ризика од катастрофа, Љубан Тмушић.
Он је, на четвртом Консолидационом састанку Процјене способности управљања ризицима Црне Горе, који је организовао Директорат за заштиту и спашавање, Министарства унутрашњих послова (МУП), истакао и посебан недостатак техничких капацитета за трагање и спашавање из рушевина.
„Институције немају буџете за смањење ризика од катастрофа и финансијска средства која могу да планирају и сходно њима спроводе многобројне активности, већ то базно реализује кроз различите програме и пројекте“, рекао је Тмушић, преноси ПР центар.
Он је, говрећи о активностима које реализују, истакао да имају спремну радну верзију документа и завршен сажетак који ће бити преведен на енглески језик и послат Европској комисији.
„Наша динамика је да до 1. октобра, када треба да буде и завршен документ, организујемо завршни састанак на којем ће он бити и представљен. До тада је планирано да документ буде израђен у финалној верзији како би служио потребама наше државе и адекватном одлучивању доносилаца одлука“, рекао је Тмушић.
Најавио је и да ће у наредном периоду радити и на изради базе података о ризицима у Црној Гори.
Начелница одјељења за међународну сарадњу у оквиру Завода за хидрометеорологију и сеизмологију Црне Горе, Ивана Аџић, казала је да су у оквиру Подгрупе за климатске промјене имали јако интензиван и комплексан посао како би приказали све ресурсе, недостатке, односно потребе које држава има у овој области.
Према њеним ријечима, документ који је израђен и који ће бити представљен крајем године је веома сложен и комплексан са апекта мјера које даје и предлога који су дефинисани.
„Можда ће бити преоштар на прво читање, али ће бити добра улазна компонента за све активности које слиједе у доба климатских промјена и времена које је пред нама“, поручила је Аџић.
Током састанка свих девет подгрупа је представило радну верзију документа са посебним акцентом на утврђене закључке и препоруке које треба да служе за унапређење стања у области смањења ризика од природних и других катастрофа у нашој држави.
Коментари 0
остави коментар