Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

K. J. [ PR centar ]

01. 04. 2023. 17:49   >>  17:49

TMUŠIĆ

"Nedostaje tehničkih kapaciteta za traganje i spašavanje iz ruševina"

U crnogorskim institucijama je identifikovan određeni nedostatak administrativnih, finansijskih i tehničkih kapaciteta u oblasti smanjenja rizika od prirodnih i drugih katastrofa, ukazao je načelnik Direkcije za civilnu zaštitu i smanjenje rizika od katastrofa, Ljuban Tmušić.

On je, na četvrtom Konsolidacionom sastanku Procjene sposobnosti upravljanja rizicima Crne Gore, koji je organizovao Direktorat za zaštitu i spašavanje, Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), istakao i poseban nedostatak tehničkih kapaciteta za traganje i spašavanje iz ruševina.

„Institucije nemaju budžete za smanjenje rizika od katastrofa i finansijska sredstva koja mogu da planiraju i shodno njima sprovode mnogobrojne aktivnosti, već to bazno realizuje kroz različite programe i projekte“, rekao je Tmušić, prenosi PR centar.

On je, govreći o aktivnostima koje realizuju, istakao da imaju spremnu radnu verziju dokumenta i završen sažetak koji će biti preveden na engleski jezik i poslat Evropskoj komisiji.

„Naša dinamika je da do 1. oktobra, kada treba da bude i završen dokument, organizujemo završni sastanak na kojem će on biti i predstavljen. Do tada je planirano da dokument bude izrađen u finalnoj verziji kako bi služio potrebama naše države i adekvatnom odlučivanju donosilaca odluka“, rekao je Tmušić.

Najavio je i da će u narednom periodu raditi i na izradi baze podataka o rizicima u Crnoj Gori.

Načelnica odjeljenja za međunarodnu saradnju u okviru Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore, Ivana Adžić, kazala je da su u okviru Podgrupe za klimatske promjene imali jako intenzivan i kompleksan posao kako bi prikazali sve resurse, nedostatke, odnosno potrebe koje država ima u ovoj oblasti.

Prema njenim riječima, dokument koji je izrađen i koji će biti predstavljen krajem godine je veoma složen i kompleksan sa apekta mjera koje daje i predloga koji su definisani.

„Možda će biti preoštar na prvo čitanje, ali će biti dobra ulazna komponenta za sve aktivnosti koje slijede u doba klimatskih promjena i vremena koje je pred nama“, poručila je Adžić.

Tokom sastanka svih devet podgrupa je predstavilo radnu verziju dokumenta sa posebnim akcentom na utvrđene zaključke i preporuke koje treba da služe za unapređenje stanja u oblasti smanjenja rizika od prirodnih i drugih katastrofa u našoj državi.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније