Друштво

Наташа Нововић

26. 03. 2023. 07:55   >>  22:52

"ЉУБИЧАСТИ ДАН"

Дан подршке особама са епилепсијом, имамо једног епилептолога за одрасле

На неколико начина ове године у Црној Гори је обиљежен "Љубичасти дан" посвећен подршци особама које имају епилепсију. У Клиничком Центру Црне Горе ради један субспецијалиста епилептолог, док у Институту за болести дјеце имају три педијатра-епилептолога.

Више од 65 милиона људи широм свијета болује од епилепсије - у пројсеку свака стота особа. "Љубичасти дан" се обиљлежава од 2008. године на иницијативу деветогодишње Кесиди Меган из Канаде, која је због осјећаја усамљености и неразумијевања жељела да покаже другима да није другачија зато што има епилепсију. Даном подршке особама са епилепсијом проглашен је 26. март.

Прије неколико дана Невладина организација “Синергија нових крила” на никшићком Тргу слободе организовала музички програм у склопу хуманитарне акције “Сви по мало” за изградњу првог центра за епилепсију у Црној Гори.

"Желимо да оснујемо центар како би људи са епилепсијом имали мјесто гдје, осим помоћи љекара, могу да се друже, да размијене искуства, како у вези са љековима, тако и у вези са начинима на које могу да се што боље интегришу у друштво", казао је за Портал РТЦГ Милан Бајалица у име Удружења "Синергија нових крила".

Он је нагласио да је у Црној Гори епилепсија и даље "табу тема". Каже да је циљ Удружења да људи прихвате особе са епилепсијом "без дискриминације, као свако друго људско биће" и објашњава да смо тренутно далеко од тога, посебно када је ријеч о запошљавању: "Гдје год почнете да радите, чим добијете напад - довиђења".

Из Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) за Портал РТЦГ су казали да на Клиници за неурологију у овом тренутку ради седам неуролога, од чега је један љекар субспецијалиста из области епилетологије, што, како су рекли, "свакако не представља довољан број извршилаца".

"Уз повећан напор у смислу прековременог рада запослених уради се преко 3000 прегледа мјесечно, од чега је око половина у поликлиничком дијелу. У току је процес усавршавања (субспецијализације из ове области) још једног колеге специјалисте, тако да ће до краја текуће године у Диспанзеру за епилепсију бити радно ангажован још један супспецијалиста", прецизирали су из КЦЦГ.

Када је ријеч о дужини чекања на преглед код епилептолога у КЦЦГ су рекли да се сви пацијенти у акутном стању преко Ургентног центра збрињавају одмах, док се контроле обављају према препорукама ординирајућег неуролога. Објашњавају да је рад специјалиста и супспецијалиста на Клиници за неурологију условљен и/или оптерећен вишеструко: ангажовањем љекара на другим радним задацима - дежурства, приправност, интерклиничке консултације, учешће у конзилијумима (општим, специфичним за разне видове уско профилисане терапије), коришћењем слободних дана по основу двадесетчетворочасовног радног времена, годишњих одмора, стручних едукација и слично.

Према искуствима пацјената на преглед се чека око три мјесеца.

У институту за јавно здравље 24. марта организован је округли сто “Епилепсија и особе са неким видом епилепсије из угла кључних актера”.

"Поводом обиљежавања Љубичастог дана наглашено је да треба придати пажњу изненадној и неочекиваној смрти особа са епилепсијом, епилепсији и трудноћи, значају благовременог препознавања и прве помоћи код епилептичког напада и стигми према особама које живе са епилепсијом", саопштено је из ИЈЗ.

Портал РТЦГ недавно је писао о томе да се одређени, често кориштени љекови, већ неколико мјесеци могу добити само уз значајну доплату.

"Љекари КЦЦГ својим предлозима формирају потребе за одређеним лијеком у смислу давања тзв. генеричког имена, док доносиоци одлука одлучју о самом произвођачу који ће се уврстити у позитивну листу, односно, у листу лијекова које пацијенти узимају на рецепт. Када говоримо о антиепилептику леветирацетам који је до сада био на овој листи под једним заштићеним именом, а сада у производњи друге фармацеутске куће под другим називом, оба садрже исту активну супстанцу (леветирацетам). Дејство сваког лијека, па и овог доминантно зависи од активне супстанце, а значајно мањим дијелом њихово дејсво може зависити од помоћних супстанци које чине једну фомулацију лијека", гласио је одговор на наше питање да ли "замјенски" љекови имају исто дејство као и они за које се сада мора доплатити.

Када је ријеч о Институту за болести дјеце, од пет љекара, три су педијатри-епилептолози. "У овом тренутку један љекар је на специјализацији из области дечије неурологије, а два педијатра на супспецијализацији из клиничке електрофизиологије", кажу у КЦЦГ.

"Носећи љубичасте униформе, дијелећи и пуштајући љубичасте балоне Институт за болести дјеце Клиничког центра Црне Горе ове године први пут је симболично обиљежио 26. март, "Свјетски љубичасти дан", односно "Дан свјесности о епилепсији", рекла је Нелица Ивановић Радовић, специјалиста педијатрије у Клиничком центру Црне Горе.

Она је, како пишу Вијести, рекла да епилепсија често са собом носи тешку друштвену стигму.

"Иако је квалитет живота одређен првенствено трајањем болести и успјехом у контроли напада, управо психолошки и социјални фактори чине један од главних чинилаца терапијског исхода. Дјеца су посебно рањива на друштвену стигму, па унапрјеђивање знања о епилепсији у друштву може представљати шансу за побољшање њиховог свеукупног квалитета живота кроз школовање, савјетовање и друге видове подршке", истакла је Ивановић Радовић.

За многе познате личности кроз историју зна се да су имале епилепсију: Буда, Сократ, Јулије Цезар, Александар Велики, Наполеон, Апостол Павле, Винсет ван Гог. Достојевски је на више места у многим својим дјелима, кроз ликове главних јунака описивао своју болест.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије