Друштво

Туфик Софтић

18. 03. 2023. 07:29   >>  17:41

УГРОЖЕНИ ПАШЊАЦИ, ИЗВОРИ...

Ништа није урађено да се спријечи девастација парка природе Комови

Ни осам година од када је подручје планине Комови проглашено регионалним парком природе, до данас ништа није урађено да се спријечи његова девастација прекомјерном сјечом шуме, уништавањем изворишта и водотока бројних потока који се са оваг масива сливају у ријеке, са једне или друге стране планиснког масива.

Представници мјесних заједница које гравитирају комовима и разних удружења грађана кажу су да су због девастације природних богатстава и даље угрожени пашњаци, извори, језера, ријечни токови, али и локални путеви, а да доказа о томе има на сваком кораку.

Од тога што су Комови проглашени регионалним парком до сада, међутим, скоро да није било никакве користи.

“Стање на терену није ништа боље него прије проглашења, јер концесионари, без милости, и даље уништавају још оно мало што је остало од шумског фонда. То указује да држава треба коначно да предузме одговарајуће превентивне мјере за заштиту природних благодети региона Комова, што је и њена законска обавеза” – сматра предсједник андријевичке Мјесне заједнице Краље Милутин Ђурковић.

Он додаје да је то једна од најљепших црногорских планина и да је и даље незаштићена од стране надлежних институција, док невладине организације и мјештани муку муче да од несавјесних концесионара који иза себе остављају само пустош сачувају оно што се може сачувати.

Према закону, у заштићеним подручјима требало би да је забрањено брање, сакупљање, уништавање, сјеча, ископавање, држање и промет строго заштићених дивљих врста биљака и гљива, као и незаштићених, у мјери у којој се може угрозити њихова бројност. За Комове одређене су зоне заштите ИИ и ИИИ степена, али се чини да се то слабо поштује.

И предсједница друге Мејсне заједнице у подручју Комова на територији општине Андријевица, Вера Ћирић, истиче да је, као посљедица неплансог и нерационалног газдовања, овај простор увелико девастиран, чиме је природни амбијент Комова добрим дијелом нарушен.

Она каже да Влада треба да одговори зашто је изостала брига за очување Комова, коју је знаменити свјетски научник Ковалевски означио "најљепшом црногорском планином".

“У циљу заштите и развоја овог простора, потребан је енергичнији одговор државе да се Комови сачувају од нелегалних радњи и активности. Прије свега мора се увести строга контрола када је експлоатација шуме у питању, јер непланска сјеча проузрокује ерозије, одношење плодног шумског земљишта, замућење водотока, те појаву поплаве и клизишта” – каже Ћирић.

И Удружење Васојевића “Васо” такође тражи да се Комови заштите од дивље градње и недозвољене сјече шуме.

“Остаје отворено питање како ће Влада затворити преговарачко поглавље 27, које се тиже животне средине, када су Комови најупечатљивији примјер немара и небриге према природи И природним богатствима.

“Упозоравамо да се по питању заштите Комова не смије остати само на декларативним апелима државних органа. Зато посебно указујемо на нужност организованог дјеловања, да се примијене демократска средства како би се чаробно лијепи Комови спасили од даље девастације од стране шумске мафије и дивље градње” – поручили суи з овог удружења грађана.

Апел за заштиту Комова, а нарочито водотока Таре стиже и од мјештана Бара Краљских, са друге стране планине Комови, код Колашина.

“Мјештани Бара Краљских су уз бројне протесте и петиције успјели да натјерају државу да раскине концесионе уговоре са инвеститорима који су имали намјеру да на ријекама на овом подручју изграде неколико хидроелектрана. Била је то права похара онога што нам је мајка природа дала. Зато смо се, као што је и познато, организовали и стали у одбрану онога, што су наши преци брижно чували и што предстваља окосницу развоја туризма на овом подручју” – истиче предсједник Мјесне заједнице Баре Краљске Милован Лабовић.

Становици овог села траже и да се коначно почне са конкрентним акцијама на заштити Комова испод чијих врхова извире ријека Тара, суза Европе која је, такође, девастирана.

“Треба спријечити сјечу шуме на Комовима од стране привилегованих концесионара, јер они систематски и неповратно уништавају ову планину” – додаје Лабовић. 

Парк природе Комови добио је име по планинском Масиву Комови који се сматра једним од најипресивнијих масива Црне Горе и такозваног Динарског планинског система. Представљају изузетно атрактиван простор, који чини само једна ледничка долина под називом Међукомље, оивичена са три планиснка врха – Васојевићким комом (2460 метра надморске висине), Кучким комом (2487 м) и Љеворечким Комом (2453 м). Чине га и висиоравни Штавна, , Љубан, Рогам, Турјак и Царине.

Овај Парк природе обухвата територије општина Андријевица, Колашин и Подгорица. Андријевица и Подгорица су га прогласиле парком природе 2015. године, а Колашин чатири године касније.

На територији општине Андријевица њиме газудје општинско предузеће под називом ДОО Парк природе комови.

Из тог предузећа истичу да се из године у годину повећава број туриста који у љетњој сезони долазе на ово атрактивно подручје, у потрази за миром и нетакнутом природом, исказујући такође забринутост због прекомјерног уништавања шумског богатства.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније