Друштво

Б.Ч.Ј. [ Мина ]

02. 03. 2023. 11:17   >>  11:16 2

ЦДТ

Половина грађана сматра да медији из региона утичу на изборе у Црној Гори

Половина грађана, односно 50,8 одсто, сматра да медији из региона утичу на изборе и изборни резултат у Црној Гори, показало је истраживање које је за потребе Центра за демократску транзицију спровела агенција Дамар.

Извршна уредница портала Раскринкавање.ме Јелена Јовановић казала је да је, са друге стране, 49,2 одсто испитаника оцијенило да медији из региона немају утицај на изборе и изборни резултат.

Како је навела, да медији из сусједства утичу на изборе у највећој мјери сматрају бирачи Социјалдемократа (75 одсто), Социјалдемократске партије 62,5 одсто, Демократске партије социјалиста и мањинских партија 55 одсто.

Према ријечима Јовановић, да се медији из региона не мијешају у изборе у Црној Гори сматра 64,2 одсто бирача Демократског фронта, 57,6 одсто Грађанског покрета УРА, 58,8 одсто Социјалистичке народне партије, Покрета Европа сад 55,4 одсто, док су бирачи Демократа по том питању подијељени.

Истраживање је показало да, што грађани имају виши ниво образовања, то више сматрају да се медији из региона мијешају у изборе, односно да нижи ниво образовања значи и већу склоност да тврде да медији из региона не утичу на изборе и њихов резултат.

„Међу онима који потврдно одговарају на ово питање је 60,1 одсто испитаника са високим образовањем, насупрот њих 60 одсто са основним образовањем који сматрају да регионални медији немају утицај“, рекла је Јовановић.

Према мишљењу 24,4 одсто испитаника, главни извор дезинформација су медији из Црне Горе, 23,8 одсто сматра да су то популарне странице на друштвеним мрежама, а на трећем мјесту су политичари и политичке партије са 23 одсто.

На питање из које државе се најчешће шире дезинформације у Црној Гори, највећи број грађана, односно 41,9 одсто, навео је Србију.

Како је казала Јовановић, слиједе Црна Гора са 35,3 одсто, Америка 9,1 одсто, земље Европске уније 8,9 одсто, док најмањи број грађана види Босну и Херцеговину као извор дезинформација које се пласирају у Црној Гори - 0,2 одсто.

Више од половина грађана, 52,1 одсто, одговарајући на питање на коју тему се најчешће пласирају дезинформације, казали су да је то политика, а њих 13,2 одсто наводи изборе.

"Теме које су најмање подложне пласирању дезинформације, према мишљењу испитаних, су здравство са 3,3 одсто и наука и образовање са 1,1 одсто“, казала је Јовановић.

На питање по коју област дезинформације представљају највећу опасност, грађани су навели повјерење у јавне институције - 33,3 одсто.

„Затим демократију у Црној Гори 31,2 одсто, повјерење у политичке партије 30,7 одсто. Више од четвртине грађана, 26,8 одсто, сматра да дезинформације представљају највећу опасност по исход избора у Црној Гори“, додала је Јовановић.

Она је казала да више од четвртине грађана, 28,6 одсто, сматра да се дезинформације у Црној Гори шире у циљу дестабилизације државе, док је сваки пети анкетирани одговорио да је то у циљу политичке и економске добити.

„Нешто мање од петине, 18,9 одсто, сматра да се дезинформације шире у циљу затупљивања и збуњивања грађана, или у циљу ширења утицаја на доношење одлука 18,1 одсто“, рекла је Јовановић.

Истраживање јавног мњења је спроведено у периоду од 6. до 16. фебруара, на узорку од хиљаду испитаника.

 

 

 

Пратите нас на

Коментари 2

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније