Друштво
04. 02. 2023. 07:03 >> 10:55 2
ОДНОС ПРЕМА НОВИНАРИМА
У честиткама важни, испред Виле Горица на хладноћи
Након што су новинари недавно више сати провели на хладноћи испред Виле Горица чекајући епилог састанка о кандидатима за судије Уставног суда, а на крају и остали без званичних обраћања, поставља се питање какав је однос јавних функционера према медијима. Наши саговорници кажу да је недопустив, али да дио одговорности имају и сами новинари.
И док су посланици прије три ноћи у топлим просторијама покушавали да се шести пут договоре о кандидатима за избор судија Уставног суда, новинарске екипе више медија исход састанка чекале су на хладноћи готово пет сати испред капија Виле Горица. Медији су на крају остали без званичних изјава, баш као и дан прије у Скупштини када је о истом питању разговарала парламентарна већина.
Међу новинарима испред Виле Горица била је и новинарка агенције Мина Тијана Радуловић.
"Мислим да је ова ситуација оголила политичку сцену и њихов однос према медијима, битним питањима и цјелокупној јавности", каже она.
Такав однос политичара према новинарским екипама осуђују у Синдикату медија.
"Новинари су не први пут остали да чекају по 5-6 сати испред капија Виле Горица, која је државна вила у влаништву или би требало да буде за све нас. Она је огромна и како су политичари у једном њеном дијелу могли да преговарају, могло се омогућити и новинарима да чекају", казао је предсједник Синдиката медија Радомир Крачковић.
Да новинарске екипе више сати чекају исходе важних састанака на киши, по сунцу и хладноћи или прате догађаје без основних услова за рад није пракса од јуче, сматра дугогодишња новинарка Јавног сервиса Оља Булатовић.
И прије више година новинари су, каже, наилазили на зид ћутања институција и носилаца јавних функција о одређеним темама.
"Деценијама нико није научио људе који су на јавним функцијама да је то дио њиховог посла, да то није њихов избор, да је то њихова обавеза и то је обавеза према јавности у тренутку када јавности требају одговори, а не када је то у њиховом интересу", истиче Булатовић.
За такво понашање јавних функционера према медијима, како оцјењују наше саговорнице, одговрност је на објема странама.
"Криви су и они, криви смо и ми сами медији, гдје не постоји довољна солидарност да се стане у једну чврсту заједницу која ће једноставно да чува свој дигнитет. Ми смо дозволили да нам се информације просљеђују путем друштвених мрежа, да преносимо објаве са фејсбук налога, да преносимо твитове", каже Булатовић.
"Криви смо ми који такве поступке понављамо из догађаја у догађај, знате и сами икс пута смо чулу треба да устанемо сада и да једноставно извјештавамо са овога, али бар ја да памтим то се није никада десило", додаје Радуловић.
Управоје изостанак солидарности, како сматрају у Синдикату медија, довела новинарске екипе у незавидан положај.
"Новинари могу и морајубити солидарни јер су у овој ситуацији сви у истом кошу или сосу и по мени је потпуно природно да на исти начин потпуно протестују јер су сви доведени уједан положај који је понижавајући и који је недопустив", истиче Крачковић.
А,само прије неколико седмица, тачније на Дан новинара 23. јануара, свједочили смо честиткама са разних адреса уз истицање важности улоге медија у друштву. Хвала, али показите нам то на дјелу.
Коментари 2
остави коментар