Друштво
28. 01. 2023. 14:21 >> 14:16 1
ЦГО ПОРУЧУЈЕ
Лични подаци најчешће на мети оних који би требало да их штите
Црна Гора још увијек није довољно оснажила капацитете органа који треба да се старају о досљедном спровођењу закона у области заштите података, казали су у Центру за грађанско образовање (ЦГО).
Из ЦГО-а су, поводом 28. јануара, Дана заштите података о личности, указали на, како су рекли, недостатак свијести међу грађанима о значају заштите тих података, али и недовољно одговорности оних који тим подацима рукују.
“Нажалост, Црна Гора још увијек није довољно оснажила капацитете оних органа који се требају старати о досљедном спровођењу закона у области заштите података”, рекли су из ЦГО-а.
Сарадник на програмима у тој невладиној организацији Дамир Суљевић казао је да у првом реду, изостаје проактивност Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама (АЗЛП).
Како је саопштио, орган као што је АЗЛП, осим кроз чешће контроле, морао би бити и активнији у информисању грађана, државних органа, привредних друштава, али и других руковалаца личним подацима о њиховим правима и обавезама.
“Нови састав Савјета АЗЛП-а би зато, у циљу отклона од штетних пракси ранијег састава, а због којих се још увијек исплаћују одштете грађанима, морао реформисати приступ и показати већи ниво независности, стручности и правовремености у свом раду”, рекао је Суљевић.
Он је навео да је, уочи локалних избора одржаних 23. октобра прошле године, велики број грађана у општинама у којима су били одржани избори примио СМС поруке којима су били позивани да пруже подршку одређеним политичким партијама.
Према ријечима Суљевића, није познато на који начин су политичке партије тада дошле до бројева мобилних телефона грађана, да ли је таквим поступком повријеђена приватност и да ли су злоупотријебљени лични подаци грађана, а изостале су и реакције надлежних органа.
Како је саопштио, у првом реду, изостала је управо реакција АЗЛП, која је морала иницирати надзор и утврдити да ли су овакви поступци били законити.
“ЦГО подсјећа и да се ближе предсједнички и све извјеснији ванредни парламентарни избори, које већ традиционално прати масовна злоупотреба личних података од политичких субјеката при сакупљању потписа подршке”, каже се у саопштењу.
Како се додаје, и током парламентарних избора 2020. године, као и предсједничких избора 2018, откривен је велики број таквих случајева, када су од грађана упућене и кривичне пријаве тужилаштву, које нијесу имале одговарајући епилог.
Суљевић је појаснио да Општа уредба о заштити личних података (ГДПР), чије одредбе тек треба интегрисати у црногорско законодавство, доноси и велики број новина које ће поправити стање на том пољу, и то кроз повећање степена заштите и темељније регулисање питања одговорности.
“Но, већ сада се чини се да ће, с обзиром на немогућност да се осигура поштовање актуелних прописа, примјена ГДРП-а бити превелики залогај”, оцијенио је Суљевић.
Како је закључио, у ЦГО-у очекују да ће питање заштите личних података завриједити дужну пажњу доносилаца одлука и да ће у наредном периоду бити уложено више труда у подизању квалитета заштите личних података који су често мета злоупотреба, па чак и од самих доносилаца одлука.
Коментари 1
остави коментар