Друштво
15. 12. 2022. 06:48 >> 13:42 1
ПРЕДМЕТ СЕДАМ ГОДИНА У СДТ-У
И даље непознати критеријуми по којима је додијељено 11 станова у Беранама
Бивши министар просвјете Славољуб Стијеповић је у име Владе Црне Горе у Беранама својевремно практично поклонио једанаест станова функционерима Демократске партије социјалиста, прије него је та партија изгубила власт у овом сјеверном граду.
По којим критеријумима и како, ни послије толико година нема одговора, иако се предмет већ седам година налази у Специјалном државном тужилаштву.
Ти станови су, заправо, додијељени у „закуп на неодређено вријеме са правом куповине под повољним условима“.
То се може видјети из Извјештаја о раду Комисије за преиспитивање законитости поступка расподјеле кадровских станова и станова за службенике и намјештенике, који је сачињен још у октобру 2015. године до којег је у цјелости дошао Портал РТЦГ.
Комисију је формирала Скупштина општине Беране пола године раније, након што су нове локалне власти, тадашња коалиција „Здраво Беране“ (СНП, ДФ), изрекле оптужбе да је расподјелом станова у Беранама управљала организована криминална група.
Изгађено је и подијељено укупно стотину двадесет станова, али су у фокусу истраживања били посебно кадровски станови, њих око педесет, као и једанаест станова које је је додијелио Стијеповић.
На захтјев тадашњег предсједника Вуке Голубовића (ДПС), Влада је донијела Одлуку и Рјешења о додјели станова у закуп на неодређено вријеме са правом куповине по повољним условима за 11 лица.
"Са разлогом се питамо на основу којих критеријума је од стране Владе, тј. министра Миодрага Стијеповића донијета Одлука о додјели станова овим лицима и на основу чега и које процедуре је бивши предсједник Општине Вука Голубовић, одредио баш ова лица за додјелу станова, када знамо да већина има ријешено стамбено питање и да већина ради у органима гдје су лична примања велика”, пише у том извјештају.
Објашњено је да се захтјеви за рјешавање стамбених питања односе на 11 запослених у органима државне управе, области просвјете, здравства и органима локалне самоуправе и која због професионалног и стручног ангажмана представљају неопходан кадар за функционсање релевантних служби у овој општини.
“Ако су станови додијељени запосленим лицима поставља се питање, зашто је Владин стан припао пензионеру, као и појединим лицима која не представљају неопходан кадар за функционисање релевантних служби у Општини? Као што смо и навели Влада додјељује станове у закуп на неодређено вријеме са правом куповине по повољним условима. Да су услови за куповину и више него повољни говори нам и податак лица које је овај стан купило, а што можемо закључити из нотарског записа у којем се констатује да је реална цијена стана од 63 м2 40.950,00 еура и која се по разним основама (радни стаж, старост објекта) умањује за 32.760,00 еура, затим по основу једнократне уплате умањује се вриједност 15%, те на крају купопродајна цијена оваквог стана је 6.961,00 еура”, наводи се у извјештају Комисије.
Према сазнањима до којих је дошао Портал РТЦГ и остали корисници су станови су учинили исто, али се не зна да ли су касније те станове препродали и у чијем су сада власништву.
Комисији која је испитивала законитост расподјеле није одговорено ни из једне иснтитуције којој се обратила ургентним путем. Чак ни у управници улаза на којима се ти станови налазе, нијесу доставили одговор ко сада станује у тим становима.
Комисија је накнадано успјела да пронађе још пет станова који нијесу нигдје приказани у расподјели, али су трагови о томе остали у катастру.
Након што је овај предмет предмет је Специјалном државном тужилаштву прије седам година, једино што се догодило до сада је то да су службеници тужилаштва изузели неке списе и изузели документацију. Од тада случај купи прашину.
Прича око додјеле кадровских станова у Беранама почела је 2011. године, након што су на пригодној свечаности директор црногорског Фонда за стамбено солидарну изградњу Данило Поповић и сада бивши предсједник општине Вука Голубовић уручили одабраним „кадровима“ кључеве у новосаграђеним зградама.
Прије тога, у јулу 2009. године, Голубовић је као тадашњи предсједник општине, донио одлуку о рјешењу кадровских потреба.
У тој одлуци је, између осталог, прецизирано да су запослени који по основу кадровских потреба ријеше стамбено питање дужни да у Општини Беране остану у радном односу најмање пет година од дана добијања стана.
У извјештају Комисије констатовано је, између осталог, да су одређена лица у међувремену продала кадровске станове купљене по повољним, односно субвенционисаним цијенама. Такође је било прописано да право на стан има запослени кадар који нема адекватан стан, односно породичну кућу у својини.
"Станове су добијала лица која имају и куће на три спрата“, могло се чути својевремено у локалном парламенту.
Општина Беране је обезбиједила и земљиште за изградњу три зграде са сто двадесет станова, као и комуналну инсфраструктуру. Општина се уз то ради субвенционисања цијене кадровсих станова кредитно задужила у висини од преко пола милиона еура и то на период од десет година, са каматном стопом од осам одсто.
У Извјештају који је те године сачинила „Комисија за преиспитивање законитости поступка расподјеле кадровских станова и станова за службенике и намјештенике“ још је много занимљивих података. Током рада на том извјештају, предсједници комисије Видосави Ивановић (ДФ) пријећено је, а она и њена породица доживљавали су разне непријатности.
Коментари 1
остави коментар