Друштво
03. 12. 2022. 10:21 >> 10:22
ЂУРОВИЋ
"Удруженим снагама направити праведније друштво за ОСИ"
Сви заједно, државни функционери и друштвени актери, НВО сектор, политичке партије и сви остали чиниоци морају наставити с непрекидним радом који ће срушити препреке са којима се суочавају особе са инвалидитетом, борити се за пуну примјену гарантованих права особа са инвалидитетом, развијати њихове могућности и потенцијале и не допустити да се осјете маргинализованим и ван друштвених збивања. То је саопштила предсједница Скупштине Данијела Ђуровић.
“Данас, када обиљежавамо Међународни дан особа са инвалидитетом, важно је подсјетити да је положај особа са инвалидитетом у Црној Гори далеко од доброг, те да доносиоци одлука и друштво у цјелини морају предузети конкретне мјере како би се проблеми ове категорије становништва ријешили што прије”, казала је она. .
Истакла је да је чињеница да у нашем друштву постоје сложене и бројне препреке и потешкоће с којима се свакодневно суочавају и боре особе с инвалидитетом.
“Упркос томе што као друштво напредујемо у појединим областима, нажалост, мора се истаћи да смо у процесу унапређивања статуса особа са инвалидитетом мало напредовали, односно да и даље постоје бројне физичке, легислативне, институционалне и остале баријере које прате особе с инвалидитето”, рекла је Ђурвић.
Један од примјера је, како наводи, и податак да се на евиденцији Завода за запошљавање на крају јуна ове године налазило 9.973 незапослених с инвалидитетом, што је око 22 одсто од укупног броја незапослених у том периоду.
“Нема оправдања за то што се особа са инвалидитетом сјетимо само 3. децембра, док преостали дио године не посвећујемо довољно пажње овој категорији становништва. Таква пракса мора да се мијења, а држава мора стати иза сваког свог грађанина, нарочито иза особа са инвалидитетом”, нагласила је Ђуровић.
Истакла је да се морамо борити за достизање инклузивног и безбаријерног друштва за све особе са инвалидитетом, а на основу свега што смо до данас научили, јасно је да је неопходно примјењивати приступ питању инвалидитета заснован на људским правима.
“Сви заједно, државни функционери и друштвени актери, НВО сектор, политичке партије и сви остали чиниоци морају наставити с непрекидним радом који ће срушити препреке са којима се суочавају особе са инвалидитетом, борити се за пуну примјену гарантованих права особа са инвалидитетом, развијати њихове могућности и потенцијале и не допустити да се осјете маргинализованим и ван друштвених збивања”, казала је она. .
Као предсједница Скупштине Црне Горе, позвала је представнике свих релевантних институција, да здруженим снагама, дају максималан допринос у изградњи праведнијег, приступачнијег и инклузивнијег друштва за особе са инвалидитетом.
“То није само наша обавеза на путу ка Европској унији, већ и начин да искажемо основно поштовање људских права, као и да покажемо своју хуману страну и спремност да системски помогнемо нашим суграђанима”, заклјучила је она.
Коментари 0
остави коментар