Друштво
28. 11. 2022. 16:33 >> 16:34
ПАНЕЛ "РОДНО ОГЛЕДАЛО МЕДИЈА"
Жене чине петину саговорника у медијима
Медији су огледало друштва и једна од кључних карика у одбрани демократских вриједности. Ипак, медијски садржаји показују да још није довољно развијена свијест црногорског друштва о важности подстицања родне равноправности као основног људског права, поручено је на панелу "Родно огледало медија“, који је, као први у низу догађаја током Недјеље родне равноправности, одржан у Будви.
Због важне улоге коју медији имају у информисању јавности и креирању јавног мњења, у фокусу првог дана Недјеље родне равноправности је савезништво са медијима у затварању родног јаза и борби против све заступљенијег говора мржње.
Око 50 учесника и учесница панела – међу којима су запослени у медијима, представници и представнице струковних новинарских удружења, институција – разговарали су о налазима истраживања о статусу и заступљености жена у медијима и медијским садржајима.
Стална представница УНДП-а у Црној Гори, Даниела Гашпарикова, истакла је да упркос помацима, како је рекла, Црној Гори предстоји дуг пут према достизању родне равноправности, који ће захтијевати заједничку акцију свих – појединаца, институција и цивилног сектора, нарочито имајући у виду све чешће изливе говора мржње са мизогиним и сексистичким тоном.
"Јачање одговорности институција и истинска посвећеност родној равноправности је кључна у овом процесу, уз креирање инклузивног и ефикасног правног и стратешког оквира. Потребна нам је синергија различитих актера, како бисмо преиспитивали друштвене норме и деконструисали стереотипе и укоријењене патријархалне обрасце. Ово је директно повезано са медијима, јер они обликују наративе, утичу на перцепцију и ставове грађана и грађанки и моћан су савезник у борби за родну равноправност и промоцију људских права“, рекла је Гашпарикова.
Новинарка Душанка Пејовић, која је и ауторка истраживања "Родно огледало медија у Црној Гори“, сматра да говор мржње треба сагледавати критички.
"Потребно је јавности, на конкретним примјерима, показати гдје је проблем, и с тим у вези јавност едуковати о овом феномену. С друге стране, важно је континуирано едуковати и запослене у медијима, јер медији треба да буду промотери родне равноправности“, поручила је она.
Пејовић је подсјетила на налазе истраживања који показују да жене чине тек петину саговорника у медијима, а да се видљивост жена у медијима током протеклих шест година повећала само за пола процента.
Директорка ТВ Е, Соња Дробац, сматра да недостатак знања, чињеница и размјене аргумената јасно показује недостатак концепта родне равноправности, и доводи до говора мржње, сексистичких и мизогиних порука.
"Аргументована критика нечијег рада никада није била проблематична, али је увијек проблематично таргетирање по основу пола и рода, попут скорашњих „критичких осврта“ на рад амбасадорки. Такође, ми данас свједочимо таргетирању феминистичких група као екстремистичких. Морамо знати да су промјене увијек долазиле и да ће долазити захваљујући феминизму“, закључила је Дробац.
Модератор панела, политиколог Марко Савић, поручио је да је за кредибилност медија и медијског садржаја важно поштовати принципе професионалног извјештавања, а на уму увијек иамти заштиту људских права и право на слободу изражавања.
Први панел у оквиру Недјеље родне равноправности је организован кроз пројекат "Комуницирање родне равноправности“, који УНДП спроводи уз финансијску подршку Делегације ЕУ и кроз партнерство са Министарством за људска и мањинска права, као и „Промоција дијалога и заједничке акције за борбу против говора мржње“, који је финансиран кроз УНДП портфолио за управљање, изградњу мира, кризе и отпорност.
Коментари 0
остави коментар