Друштво
10. 10. 2022. 13:24 >> 14:56 61
ДЕЛЕГАЦИЈЕ ЦГ И ХР
Откривена спомен плоча у Морињу: "Велики корак за улазак у ЕУ"
Упркос негодовању мјештана Мориња који су блокирали пут до некадашњег логора откривена је спомен плоча хрватским цивилима и браниоцима. Плочу су открили министри одбране и вањских послова Рашко Коњевић и Ранко Кривокапић са хрватским колегама Tомом Медведом и Гораном Грлићем Радманом. Хрватски министри поручили су да је признавање злочина велики корак у добросусједским односима за суочавање с прошлошћу и улазак у европску породицу.
На плочи пише да је “током великосрпске агресије на Хрватску” на том мјесту био логор, такозвани Центар Морињ те да је посвећен заточеним хрватским цивилима и браниоцима.
“Сјећамо се злочина почињених да би се осрамотили име и дух Црне Горе. Изражавамо жаљење тза све патње које су преживјели заточеници. Да се никада не понови”, пише на плочи коју потписују министарства одбране и вањских послова.
Mинистар Коњевић је захвалио присутнима што су дошли како би исказали најдубље поштовање и пијетет жртвама.Он је додао да су ријечи на овој плочи само наставак редатака са плоче са Виса. Оне, како је истакао, одају признање жртви.
"Оне су ода о части како је требало бити и како никада није требало бити. Обје говоре о истим ранама. Двије стране које су жељеле мир а страдале у истом рату. Памтимо час и дане кроз тренутке којих се радо сјећамо али памтимо и узвишеност момента када смо се одупрли неморалности и посртању јер једно, не, не може промијенити догађаје али може промијенити макар једног човјека. Да смо тада имали више таквих, не, можда овог омажа данас не би ни било", казао је Коњевић.
Министар одбране Црне Горе казао је и да нам "историја држи своје најважније предавање када за оно што се лоше догоди смогнемо снаге за извињење а за оно што слиједи урадимо све да би поносно могли даље живјети".
Министар вањских послова Црне Горе Ранко Кривокапић казао је да је тешко наћи праве ријечи када се тражи опрост од оних који нијесу криви.
"Нама који представљамо ону Црну Гору која је клицала 'Опрости нам Дубровниче" је и теже говорити на оваквим мјестима. Ми вјероватно осјећамо више срама од оних који би то требали. Али пред оним људима који су осјетили сву дубину људског зла, мракове политика, тешко је наћи праве ријечи када се тражи опрост од оних који нијесу криви", казао је Кривокапић.
Он је казао и да највећи народи и највеће државе имају "поноре" које направе њихове елите.
"Идеологије зла, мржње, ћерања. Таква идеологија је имала за циљ не само да уништи Дубровник, не само да покори Хрватску, њен циљ је био да се уништи Црна Гора. Једна од историјских странпутица које је Црна Гора највеће направила је и та, ишла је у рат за убијање саме себе. Затварајући вас у овај логор она је затварала себе. Ширећи ту идеологију она је пуцала у себе. И не мања жртва од вас у овом логору је била и Црна Гора", казао је Кривокапић.
Он је поручио да патња оних који су били у логору не смије остати заборављена, како је казао, прије свега због Црне Горе.
"Да би Црна Гора била она која је најбоља, европска, која вјерује у те вриједности, Црна Гора грађанска, Црна Гора заједништва и мултикултуре...Ово је спомен великорпској агресији и подсјећање на наше заједништво у одбрани од тога. Жртве су биле ви као појединци а државе Хрватска и Црна Гора као ентитети", казао је министар вањских послова Црне Горе.
Он је исказао увјерење да ће Црна Гора и Хрватска које су сада заједно у НАТО савезу ускоро бити заједно и под заставом ЕУ.
Mинистар хрватских бранитеља Томо Медвед захвалио је жртвама и бранитељима, као и црногорским министрима. Напоменуо је да су многи након заточеништва умрли од посљедица, а многи их трпе и данас, видљиве или невидљиве.
“За нас су изнимно важна питања посљедица великосрпске агресије, а посебно рјешавање питања несталих особа. Република Хрварска тражи њих 1.830 и овдје из Црне Горе 12 несталих особа”, казао је Медвед.
Истакао је да данас свједочимо чину признавању злочина почињеном над хрватским народом у име великорспске идеологије.
“Који су нажалост прихватиле и просрпске снаге у Црној Гори. Искрено захваљујем министрима Коњевићу и Кривокапићу који су и 90-их били гласно притив рата. Ово је велики корак у добросусједским односима за ваше суочавање с прошлошћу и улазак у европску обитељ", казао је Медвед.
Рекао је да за злочин не постоји оправдање ни изговор.
“Не можемо избрисати бол нити ћутати о логору”, казао је он.
Министар вањских и европских послова Републике Хрватске Гордан Грлић Радман је захвалио на постављању спомен обиљежја и то назвао цивилизацијским и културолошким гестом који, како је казао, спашава од заборава.
"Прије 31 годину на овом мјесту бол се уцртала у сваки камен а ова спомен плоча нашла је своје мјесто на оној црти која се огледа у култури сјећања и суочава један поносни народ с гријесима њихових лоших појединаца како их никада више не би поновили....Нека овај данашњи чин буде свједочанство које се не смије поновити а ни заборавити, као залогу будућим генерацијама које с ове плоче требају ишчитати патње, бол и жаљење али и свијест о праву на своје име, слободу и живот како никада неби требао себи одузети живот као адмирал Баровић или неки затвореник овог логора....Много онога што је зло у нама ишчезава а оно што је добро утростручи се. Тако гледам на однос Хрватског и Црногорског народа на нашу сарадњу засновану на чврстим начелима узајамног уважавања и поштовања", казао је Грлић Радман.
Мјештани изразили незадовољство
Откривање плоче протекло је у сјенци негодовања мјештана Мориња који су онемогућавали војсци да прође.
Делегација Хрватске дочекана је у Морињу с негодовањем мјештана који се противе откривања спомен плоче на локацији гдје је некада био логор, јавља репортерка ТВЦГ. Упркос блокади, на церемонију је стигла и делегација Црне Горе. Она је казала да је ситуација тензична и да скуп обезбјеђује велики број полицајаца. Међу окупљенима којих је педесетак, су један исљедник, као и неколико затвореника из Мориња.
Мјештани Мориња онемогућавали су јутрос конвоју Војске Црне Горе да прође ка логору Морињ, гдје министри одбране и вањских послова Рашко Коњевић и Ранко Кривокапић са хрватским колегама откривају спомен плочу жртвама.
Мјештани Мориња саопштили су да се најоштрије супротстављају постављању било каквих обиљежја на објектима бивших касарни у Морињу, "а које су у вријеме ратних дешавања '90-тих служиле као сабирни центри за ислеђивање, а никако као концентрациони логори каквима се данас желе представити". Службеници Управе полиције преговарајрали су са грађанима да омогуће пролаз Војсци.
“Политикантске одлуке и чињења остављамо онима који су за то плаћени, а једино што ми мјештани желимо је то да се скине љага са нашега мјеста, и то је једини разлог зашто не дозвољавамо да се никакве табле са гнусно лажним квалификацијама постављају нигдје на територији наше мјесне заједнице”, саопштили су мјештани Мјесне заједнице Морињ.
Види још
Коментари 61
остави коментар