- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
01. 09. 2022.
07:06 >> 07:02
PORUČIO PETKOVIĆ
Studija za očuvanje Parka prirode Vrmac neozbiljna
Da niko nije protiv očuvanja parka prirode Vrmac, ali ne sa tako neozbiljnom studijom, kao što je data na javnu raspravu, kazao je za Radio Crne Gore Andrija Petković iz Bokeškog foruma. Dodaje da je za njih to neprihvatljivo.
“Dovoljno svjedoči to, da je njom predviđeno da se stanovnici Tivta, odnosno mještani koji imaju zemlju na Vrmcu bave konjarstvom. To je zaista nešto što je besmisleno i neprihvatljivo i nije u skladu ni sa nekom našom Bokeškom kulturom i tradicijom, znamo svi od čega živimo”, kazao je on.
Predstavnica Nevladine organizacije "Kulturno zavičajnog udruženja Napredak - Gornja Lastva" Marija Nikolić podsjeća da Vrmac uživa međunarodnu zaštitu još od kada je 1979. područje Kotora upisano na listu Svjetske baštine.
”Ova padina koja se spušta u Tivatski zaliv pripada zaštitnoj zoni toga zaštićenog područja, koja takođe i po nacionalnom i međunarodnom zakonodavstvu uživa međunarodnu zaštitu, ta zaštita već postoji i park prirode tu ništa novo neće unijeti”, poručuje Nikolić.
Mjesto kao što je Vrmac biće sve značajnije za očuvanje zdravlja ljudi, ističe Nikolić.
”Mi smo svjedoci da posljednje dvije godine dok smo bili zatvoreni zbgo pandemije, svi ljudi su tražili ventil izlaskom u prirodu i upravo to je bilo najbitnije, da smo se jedino u prirodi slobodno osjećali”, dodaje ona.
Andrija Petković iz Bokeškog foruma kaže da takvim nacrtom odluke, odnosno eventualnim usvajanjem te studije, prije svega se domicilnom stanovništvu narušavaju stečena prava.
”A sa druge strane onemogućava im se da se bave djelatnostima od kojih žive, dakle - potpuno im se ograničava mogućnost korištenja imovine koju oni imaju zahvaljući naravno đedovima i koja je vjekovima u njihovom vlasništvu”, kazao je Petković u razgovoru za RCG.
Petković poziva sve Tivćane da da prisustvuju javnoj raspravi koja će se održati 1.septembra i jasno iskažu stav o Studiji.
Коментари0
Остави коментар