- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
23. 02. 2022.
15:56 >> 16:00
1
PROF. ŠĆEPANOVIĆ ZA RADIO CG
"Upisujemo previše studenata"
Redovna profesorica Prirodno-matematičkog fakulteta Mara Šćepanović kazala je za Radio Crne Gore da je ne brine pad Univerziteta Crne Gore (UCG) od 150 mjesta na generalnoj Webimetrics-ovoj listi jer, kako ističe, za poboljšanje na polju vidljivosti, koja nosi 50 odsto ukupne ocjene, potrebno je uložiti novac.
UCG se sada se nalazi na 1936. mjestu, saopštili su iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).
"Osim pada na generalnoj listi, pad se bilježi i na poljima uticajnosti, ali i otvorenosti, gdje se UCG nalazi na 4.349. odnosno 1.643. mjestu", rekao je saradnik na programima u CGO Damir Suljević.
Profesoricu Šćepanović ne brine pad na rang listi jer, kako ističe, za poboljšanje na polju vidljivosti, koja nosi 50 odsto ukupne ocjene, potrebno je uložiti novac. Za profesoricu Šćepanović najbitnije je polje izvrnosti gdje je Crna Gora napredovala 260 mjesta.
Iz CGO-a ističu da je predlog Zakona o vioskom obrazovanju platforma za poboljšanje Univerziteta, ali da još nije razmatran u Skupštini, čime je pokazana nedovoljna odgovornost donosilaca odluka.
“Ovim zakonom se moraju regulisati modeli studija, organizacija nastave i ispitnih rokova, kao i ostali parametri koji utiču na kvalitet predavanja”, rekao je Suljević.
Neki od problema su, kako navode iz Centra, tehnički uslovi poput nedovoljnog broja sala za izvođenje nastave, loša organizacija praktične nastave i mali broj predavača.
Suljević i Šćepanović saglasni da upisujemo previše studenata. Kako ističu za naš Radio to onemogućava nastavni kadar da izađe u susret tolikom broju upisanih i da se prenese potrebno znanje. Univerzitet Crne Gore je dobio budžet od 25 miliona eura, što je više u odnosu na prethodne godine.
U CGO-u zaključuju da bi se uz kontrolu i pravilno upravljanje novcem moglo ostvariti poboljšanje na polju visokoškolskog obrazovanja.
Ivana Vlaović, Radio Crne Gore
Коментари1
Остави коментар