- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
17. 09. 2021.
17:13 >> 22:55
64
SKUPŠTINA PRIJESTONICE
Cetinjski manastir da bude svojina CPC
Skupština Prijestonice Cetinje usvojila je danas zaključke povodom Građanske inicijative za vraćanje Cetinjskog manastira Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi. U zaključcima se navodi da Skupština Prijestonice Cetinje podržava Inicijativu radi omogućavanja ravnopravnosti u korišćenju Cetinjskog manastira svim pravoslavnim vjernicima.
Za ranije usaglašene zaklučke, je glasalo je 19 odbornika DPS-a, SD-a i SDP-a, kao i odbornik GP URA Slavko Janković. Ostali odbornici GP URA ranije danas su napustili sjednicu, dok odbornici Demokrata nijesu došli ni na prethodno, ni na današnje zasijedanje.
Podsjetimo cetinjska filijala Uprave za katastar odbila je zahtev Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP) Srpske pravoslavne crkve za brisanje grada Cetinja iz lista nepokretnosti kao nosioca prava svojine nad Cetinjskim manastirom.
Prethodno je Vlada Crne Gore odlučila da Cetinjski manastir upiše na državu Crnu Goru umjesto Cetinja, kao nosioca prava svojine.
Skupština Prijestonice je danas izglasala ranije usaglašene zaključke u kojima se navodi da podržavaju Inicijativu građana radi omogućavanja ravnopravnosti u korišćenju Cetinjskog manastira svim pravoslavnim vjernicima i ravnopravnog i slobodnog vršenja vjerskih obreda i vjerskih poslova svim pravoslavnim vjerskim zajednicama u Crnoj Gori.
“Skupština Prijestonice Cetinje ukazuje da očuvanje ljudskog dostojanstva mora biti osnovno opredjeljenje države. Ljudska prava i slobode kao sadržaj ljudskog dostojanstva trebaju biti neprikosnoveni. Obaveza svih državnih organa, svih grana vlasti, jeste da ih poštuju i štite. Aktuelna izvršna i zakonodavna vlast u kontinuitetu, suprotno međunarodnim dokumentima i Ustavu Crne Gore, sprovode aktivnosti kojima se onemogućava ostvarenje prava na slobodu misli, savjesti i vjeroispovijesti vjernicima i svještenstvu Crnogorske pravoslavne crkve”, navodi se u zaključcima.
U cilju zaštite ljudskih prava i sloboda Skupština Prijestonice Cetinje, kako se navodi, poziva predstavnike međunarodnih organizacija, međunarodne institucije i organizacije civilnog društva da doprinesu ostvarivanju i zaštiti ugroženih prava i sloboda građana Crne Gore, kao i utvrđivanju odgovornosti za postupanje državnih institucija suprotno međunarodnim dokumentima i standardima.
“Skupština Prijestonice Cetinje snažno osuđuje i potestuje zbog djelovanja Vlade Crne Gore i poziva je da se uzdrži od daljeg protivpravnog postupanja, i da povuče donijete akte i sprovedene radnje kojima se bez zakonskog utemeljenja želi zabraniti raspolaganje Prijestonici imovinom koja se nalazi u njenom nespornom vlasništvu. Skupština Prijestonice Cetinje poziva nadležne državne institucije da u skladu sa zakonom sprovedu radnje i aktivnosti u cilju zaštite kulturne baštine u svojini Prijestonice od kontinuirane devastacije koju vrši Mitropolija Crnogorsko primorska – crkve Srbije”, stoji u zaključcima.
Skupština Prijestonice, kako navode, zabranjuje bilo kakvo adaptiranje, rekonstrukciju ili građenje u zoni zaštićenog kulturnog dobra Cetinjski manastir, bez prethodno dobijene saglasnosti Prijestonice.
“Ovlašćuje se gradonačelnik Prijestonice, da u saradnji sa nadležnim organima lokalne samouprave i Zaštitnikom imovinsko pravnih interesa Prijestonice, uz angažovanje advokatskog tima, u cilju zaštite prava i interesa Prijestonice pred nadležnim državnim organima, preduzme odgovarajuće pravne radnje kako bi se onemogućilo da se Cetinjski manastir kao ishodište istorijskog, državnog i duhovnog identiteta Crne Gore i kulturno dobro od najvećeg značaja za državu, zaštiti od uzurpacije i devastacije, i obezbijedi stvaranje preduslova da se odluči o pravu korišćenja i upravljanja Cetinjskim manastirom”, navodi se u zakljčcima.
Pored toga Skupština Prijestonice zaključcima obavezuje gradonačelnika Prijestonice da ih redovno obavještava o preduzetim mjerama i radnjama, u skladu sa navedenim zaključcima.
Види још
Коментари64
Остави коментар18.09. 2021, 23:24
Svojina
Pa ovo je isto kao da mi u autobusu neko NN lice zatraži da moj novčanik postane njegova svojina.
18.09. 2021, 23:22
Kralj Aleksandar
E čuj - kralj Aleksandar Karađorđević dekretom ukinuo CPC. Da nije kralj Aleksandar Karađorđević bio vaseljenski patrijarh, a da ja ne znam?
18.09. 2021, 08:03
Re: Duhovito
Pa, bobo, evo: naš dobri Miraš Dedeić. Bolji je i plemenitiji od svijeh vašijeh popova!
17.09. 2021, 23:38
Ich
ZIVJELA CPC!❤️🇲🇪🇲🇪🇲🇪🇲🇪🇲🇪🇲🇪
17.09. 2021, 23:27
Konačno
Neka nam je sa srećom braćo crnogorci vakat je više bilo da se vrati onom kome je vjekovima pripadala
naš mitropolit cg pravi Dedeić je naš otac sveti u njega smo svi zakleti
da je vječna 🙏
17.09. 2021, 21:39
shvati zivot ozbiljno.
Anonimus,nijesmo dosli,jer nam je stalo do C.Gore.Stalo mam je do mira.Stalo nam je da je svaki stanovnik slobodan,da je njegova C.Gora,od Plava do Herceg novog,od Dobrakova do Orjena,Od Plevalja pa do Ulcinja.
I da znas ,,Anonimni,,dok je nas,TAKO CE I BITI.
Asto nas pitas,sto nijesmo,prije desetak dana dosli,
17.09. 2021, 21:38
Re: Sito
Piše se spojeno - neobrazovani i neupućeni. Pravopis maternjeg srpskog jezika ne znaš, a misliš da si kompetentan da procenjuješ obrazovanje i upućenost drugih. Strašno.
17.09. 2021, 21:15
Sito
Beograd moj grad, simpatična priča ne obrazovanog i ne upućenog Vučićevog bota. Lepe reči da se narod obman pravo srbijanski. Ovo pričaju oni koji nemaju svoju istoriju ni svoje ja, trbuh mjera svega.
17.09. 2021, 21:03
Miko
Ajmo Vakat Je, bravo, kako se boje svi od ovih što prijete. Lažite kolko hoćete kod vas srbi na pričešće ne. Vaša istorija i svaka priča vam je falcifikat, zajedno sa vašim precednikom Vučićem.
17.09. 2021, 20:38
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ne igrajte se,ovo vam je najozbiljnije upozorenje.
Pa to kompenzuješ snovima u budnom stanju da Cetinjski manastir ne pripada Mitropoliji Crnogorsko-primorskoj nego nevladinoj organizaciji 'CPC'?
17.09. 2021, 20:35
Re: Tako je!
Malo morgen !!!
17.09. 2021, 20:32
Re: Re: Re: Re: Re: Re: ne igrajte se,ovo vam je najozbiljnije upozorenje.
Srle ne srljaj !
Idi begaj !!!
17.09. 2021, 20:26
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ne igrajte se,ovo vam je najozbiljnije upozorenje.
Hvala na korisnim savetima,uzgred kad spavam retko sanjam
17.09. 2021, 20:00
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ne igrajte se,ovo vam je najozbiljnije upozorenje.
Srle, vodi računa da se lepo pokriješ i ušuškaš pre nego što zaspiš i počneš da sanjaš. Zahladilo je naglo.
17.09. 2021, 19:40
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ne igrajte se,ovo vam je najozbiljnije upozorenje.
Pa vidiš, uvideo sam da sam pogrešio i priznajem da se podrazumeva da su svi dobrodošli u manastir Crnogorske pravoslavne crkve,Cetinjski manastir,dođite to je najtopliji,ljudski poziv
17.09. 2021, 19:31
Re: Re: Re: Re: Re: Re: ne igrajte se,ovo vam je najozbiljnije upozorenje.
Cetinjski manastir pripada Mitropoliji crnogorsko-primorskoj naše Svete i Jedine Srpske pravoslavne crkve, a ne nevladinoj organizaciji 'Crnogorska pravoslavna crkva', a da li treba da dolazimo ili ne treba da dolazimo - to tako ne zavisi od tebe. Nisi u prilici da izdaješ ni dozvole, ni zabrane.
17.09. 2021, 19:26
Re: Re: Re: Re: Re: ne igrajte se,ovo vam je najozbiljnije upozorenje.
Pa treba da dođete, da posetite Cetinjski manastir Crnogorske pravoslavne crkve,da dođete,posetite manastir i pomolite se u njemu,svi ste dobrodošli.Lepo ćemo vas dočekati i još lepše ispratiti,svim ljudima vrata manastira Crnogorske pravoslavne crkve su otvorena,još posetite Cetinje,obiđete prirodne lepote
17.09. 2021, 19:26
Pitanje
Ljudi, kakva 1918.? Ja živim u 2021. godini. Šta će vernici Srpske pravoslavne crkve na Cetinju? Pa šta će vernici Srpske pravoslavne crkve u Podgorici ili Budvi ili Beogradu ili bilo gde? Jel Cetinje zabranjeni grad? Jel postoji sloboda kretanja na teritoriji Crne Gore? Znači ti imaš pravo na policiju da bacaš Molotovljeve koktele, da postavljaš barikade na putevima i pretresaš kombije hitne pomoći, a ja nemam pravo ni da se šetam gde ja hoću i pričam šta ja hoću? Pa gde je tu logika? Ratoborni simpatizeri i članovi DPS-a moraju da se prizovu pameti, nema druge.
17.09. 2021, 19:23
Re: Re: Re: Re: Re: ne igrajte se,ovo vam je najozbiljnije upozorenje.
Pa što da ne dođete?Svi dobronamerni ljudi mogu posećivati i moliti se u
17.09. 2021, 19:22
Re: Re: Podsećanje
To je izbor tih Sarajlija i Zagrepčana, a ja sam veoma zainteresovan za pitanja očuvanja naroda kom pripadam i verske zajednice kojoj pripadam u Crnoj Gori. Pa ako mi nije potrebna tvoja dozvola, ja bih da nastavim da koristim osnovno ljudsko pravo mišljenja. Hvala.