- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
22. 08. 2021.
09:53 >> 09:54
1
CGO
Otvoriti dijalog o slobodi vjeroispovijesti
Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve nasilja zasnovanog na vjeroispovijesti i uvjerenju, Centar za građansko obrazovanje (CGO) poziva donosioce odluka da se prioritetno posvete kreiranju ambijenta za otvoren i konstruktivan dijalog o slobodi vjeroispovijesti i uvjerenja svih građana i građanki Crne Gore.
To, prema riječima savjetnika CGO, uključuje i energičniji pristup suzbijanju ekstremističkih tendencija u crnogorskom društvu, a prije svega kroz nastavak rada na Nacionalnoj platformi za suzbijanje nasilnog ekstremizma i radikalizacije.
"Političke promjene u posljednjih godinu dana nijesu donijele odgovore na brojne otvorene probleme, a uz hroničnu društveno-političku krizu pojačanu pandemijom, sužen je i prostor za sadržajan dijalog, pogotovo u oblasti identitetskih pitanja. CGO cijeni da su aktuelne tenzije u društvu ozbiljne i da zahtijevaju krajnje odgovoran pristup svih aktera, kao i otklon od retrogradnih narativa i destruktivih akcija koji urušavaju građanski koncept države Crne Gore", navodi se u saopštenju.
CGO poziva nadležne ograne da, kako su kazali, u cilju poštovanja svih vjerskih ubjeđenja spriječe potencijalnu diskriminaciju podležući rigidnim zahtjevima tradicionalnog shvatanja vjerskih ubjeđenja, kao i da rade na kreiranju okvira za djelotvornu zakonsku zaštitu vjere i uvjerenja svih građana u skladu sa evropskim standardima i najboljima praksama.
CGO apeluje na političke partije, ali i na širu javnost, da prepoznaju da u savremenom društvu nema prostora za prednost bili čijih ličnih ubjeđenja i vjerovanja u odnosu na Ustav, zagarantovana prava i naučno utvrđene norme, ali i društveni mir.
Međunarodni dan sjećanja na žrtve nasilja zasnovanog na vjeroispovjesti i uvjerenju – 22. avgust - ustanovljen je na osnovu rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Ove godine se obilježava i 40 godina od usvajanja Deklaracije UN-a o uklanjanju svih oblika netolerancije i diskriminacije na osnovu vjeroispovijesti ili uvjerenja po sopstvenom izboru.
Коментари1
Остави коментар