- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
18. 11. 2020.
11:33 >> 11:40
ULES CG
Opštine da vode računa o lokalnim javnim emiterima
Unija lokalnih javnih emitera Crne Gore (ULES) apeluje na donosioce odluka u lokalnim samoupravama da za narednu godinu sa posebnom pažnjom planiraju budžete koji su namijenjeni medijskim servisima čiji su oni osnivači.
Iz ULES dodaju da je neophodno poštovati Zakon o elektronskim medijima, dok se, kako su kazali, ne usvoji novi zakon koji će na mnogo bolji način regulisati tu oblast.
"Smatramo da se pri izradi Nacrta Budžeta za naredni period u odnosu na lokalne javne emitere treba voditi zakonskim normama koje predviđaju nezavisno i stabilno funkcionisanje", navode iz ULES CG udruženja koje okuplja 12 lokalnih javnih emitera u Crnoj Gori..
U saopštenju se navodi da su članovi Upravnog odbora ovog medijskog udruženja uvjereni da će lokalne vlasti, bez obzira na partijsku većinu, prepoznati značaj javnog sektora, među kojima su i lokalni medijski servisi koji, kako se napominje, posebno u kriznim vremenima, kao što je u periodu pandemije, pokazuju značaj za zajednicu.
"Iako razumijemo otežanu ekonomsku situaciju, posebno opština na sjeveru države, očekujemo da će sektor informisanja biti prepoznat kao krucijalni upravo za dalji razvoj, jer su izuzetno velike mogućnosti televizija, radija i portala, koji posluju kvalitetno i u skladu sa profesionalnim principima", stoji u saopštenju.
Članovi Upravnog odbora ističu da će uprkos saznanjima kako se u pojedinim gradovima vrši određeni pritisak na javne emitere po pitanju opredjeljivanja sredstava nastojati da ovaj problem rješavaju sistemski.
"Kako ne bi došlo do većih problema apalujemo na Ministarstvo kulture, Direktorat za medije i Skupštinu Crne Gore, da u što skorijem roku sprovedu proces usvajanja novog Zakona čiji je Nacrt završen i tako doprinesu osnaživanju javnih medijskih servisa i procesu dalje demokratizacije društva", navode iz Unije.
Коментари0
Остави коментар