- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
02. 03. 2020.
16:50 >> 16:48
ISTRAŽIVANJE CGO
Sistematičnije raditi na unaprijeđenju prava OSI
Gotovo polovina građana smatra da je položaj osoba sa invaliditetom isti kao prije pet godina, pokazalo je istraživanje nevladine organizacije Centar za građansko obrazovanje (CGO). Građani smatraju da se osobe sa invaliditetom suočavaju sa najviše diskriminacije prilikom zapošljavanja, obrazovanja kao i prilikom učestvovanja u sportskim i rekreativnim aktivnostima.
Građani sa juga smatraju da nema pomaka u poboljšanju položaja osoba sa invaliditetom u našoj državi, dok oni sa sjevera kao i visoko obrazovani ističu da napredak ipak postoji, pokazalo je to istraživanje CGO-a.
"Blizu polovine građana i građanki Crne Gore smatra da se položaj osoba sa invaliditetom isti kao prije pet godina. Što je podatak koji bi nadležni trebalo da razmatraju jer svi mi koji se bavimo njihovim pravima ali i same osobe sa invaliditetom očekuju napredak, a ne stagnaciju", saopštila je Maja Marinović iz CGO-a.
Prema istraživanju, više od 70 odsto građana procjenjuje da osobe sa invaliditetom nemaju iste šanse u zapošljavanju i napredovanju u poslu.
"Određene povlastice koje vlada daje kako bi se problem zapošljavanaja osi poboljašao ne prepoznaju svi. To su prepoznali i građani ,pa skoro 2/3 gradjana mišljenja da bi poslodavci radije platili nadoknadu državi nego zaposlili ososbu sa invaliditetom", navela je Marinović.
A, skoro 70 odsto ispitanika smatra da osobe sa invaliditetom teško ostvaruju mogućnost učešća u sportskim i rekreativnim mogućnostima.
"Osam od deset građana smatra da je potrebno ulagati u obrazovanje ososba sa invalididtetom, dok dvije trećine, što je za nas zabrinjavajuće, reklo da bi se djeca sa invaliditetom trebalo školovati odvojeno", kazala je Marinović.
Zaključak istraživanja, kako kažu u CGO, bio bi da građani mahom nemaju predrasude prema osobama sa invaliditetom.
"Izuzetak predstavlja nalaz da trećini ispitanika ne bi bilo prijatno da neko iz njihove porodice stupi u brak sa OSI", navela je Marinović.
Istraživanje je sprovedeno od 14. do 24. februara na 800 ispitanika u 17 opština.
Коментари0
Остави коментар