- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
02. 12. 2019.
11:25 >> 11:25
CGO PORUČUJE
OSI traže jednakost bez sažaljenja
Povodom 3. decembra - Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, Centar za građansko obrazovanje podsjeća na nepovoljan položaj osoba sa invaliditetom (OSI) u Crnoj Gori, a prije svega u dijelu ostvarivanja osnovnih prava iz oblasti obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene zaštite i kretanja.
CGO poziva nadležne institucije da se udruže u iznalaženju modaliteta za dosljedno sprovođenje zakonskog okvira zaštite OSI kako bi jačali inkluziju ove grupe u crnogorsko društvo.
“Zabrinjavajuće je da i u 2019. dobijamo opomene iz EU, ali i sa drugih međunarodnih adresa, da se zakonodavni okvir zaštite OSI ne sprovodi adekvatno a što značajan dio OSI stavlja u položaj drugorazrednih građana. I istraživanja CGO-a potvrđuju zabrinjavajuću incidencu, jer čak 82% građana navodi da je položaj osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori gori u odnosu na položaj prosječnih građana” navodi Željka Ćetković, koordinatorka programa Aktivno građanstvo u CGO-u.
OSI su važan resurs, ali resurs koji se zapostavlja uslijed predrasuda prema ovoj grupaciji i uskraćivanja šansi uz skrivanje iza finansijskih izdavajanja za novčane naknade po osnovu invaliditeta.
“Dobro je da i same OSI u Crnoj Gori sve više odbijaju da budu ostavljene po strani i zadovoljene novčanim naknadama koje se ne mogu ni mjeriti sa primanjima i mogućnostima koje plata zapošljenog lica može obezbijediti. Zapošljavanje je ključna tačka za osamostaljivanje, jer OSI koje nemaju adekvatno zaposlenje ostaju zavisne od roditelja i staratelja ili samovoljom istih bivaju deinstitucionalizovane, odnosno proglašene za poslovno i pravno nesposobne i predate u sistem kolektivne institucionalne brige”, poručuje Ćetković.
Ona kaže da OSI traže jednak tretman bez sažaljenja, jednak status i dostojanstven život koji omogućava samostalan život.
“Da bi se omogućilo OSI da žive životom ravnopravnih crnogorskih građana i građanki neophodno je posvećeno sprovoditi zakone, uložiti dodatne napore i sredstva za promociju samostalnog života i zapošljavanja OSI, ali i uklanjati barijere koje stoje na putu pune inkluzije OSI u naše društvo”, ističe Ćetković.
Sve društvene strukture u Crnoj Gori, nadležne institucije, organizacije za zaštitu ljudskih prava osoba sa invaliditetom, obrazovne institucije, poslodavci ali i same OSI, kako poručuje Ćetković, moraju zajednički raditi na stvaranju života bez barijera u Crnoj Gori.
“Života sa OSI koje neće biti isključene i ostavljene po strani zbog svojih zdravstvenih nesavršenosti i kako Ujedinjene nacije poručuju ovogodišnjim porukama Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom: „Nećemo nikada ukloniti zdravstvene nesavršenosti, ali prevazilaženjem barijera, uklanjamo invaliditet”, zaključila je Ćetković.
Ujedinjene nacije (UN) posvećene stvaranju inkluzivnog, pristupačnog i održivog društva još od 1948. i donošenjem Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, 1992. su proglasile 3. decembar Međunarodnim danom osoba sa invaliditetom u cilju promocije blagostanja i dobrobiti osoba koja žive sa invaliditetom.
Коментари0
Остави коментар