Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavio: M.L.B.

05. 11. 2019. 10:34 >> 10:50

U SARAJEVU

Sastanak Regionalnog savjeta za jagodasto voće

Regionalni savjet za jagodasto voće Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore u Sarajevu je okupio skoro četrdesetak važnih aktera iz tog sektora.

Ta međunarodna organizacija ima sjedište u Crnoj Gori, u Bijelom Polju i jedna je od prvih ovakvog tipa u agrosektoru. 

Regionalni savjet za jagodasto voće je prvi sastanak održao u junu ove godine u Bijelom Polju, dok je Savjet osnivan u julu u Čajetini.
Regionalni savjet za jagodasto voće Srbije, BiH i Crne Gore je osnovan sa ciljem zajedničkog djelovanja oko unaprijeđenja sektora, povezivanja svih učesnika u lancu kao i jačanja nastupa na međunarodnom tržištu.

Sastanak u Sarajevu je imao za cilj da okupljenim akterima iz tri republike približi trenutno stanje u sektoru kao u regionu tako i na globalnom planu, a da se na osnovu ovih činjenica planiraju naredni koraci za naredni period sa ciljem jačanja pozicija i unapređenja proizvodnje maline, jagode, kupine, borovnice i ribizle.

„Pored stručnjaka sa Poljoprivrednog fakulteta u Sarajevu i Instituta za voćarstvo u Čačku, prisutni su bili predstavnici rasadnika jagodastog voća iz Bosne i Crne Gore, otkupljivača iz sve tri države, predstavnici malinara, Ministarstva poljoprivrede i lokalnih uprava, kao važnih međunarodnih fondova koji prate rad ovog regionalnog tijela kao što su UN FAO, IFAD, CARITAS i GIZ Tehničku podšku i samu organizaciju skupa Savjetu je pružio IFAD Sarajevo“, kazao je Radiju Crne Gore jedan od učesnika sesije predsjednik Regionalnog savjeta Dejan Zejak.

Zejak je najavio naredni ovakav satanak za narednu godinu u Crnoj Gori.

Skup je pozdravio prof.dr Halil Omanović iz IFADA, kao i predstavnik Federalnog ministarsva poljoprovrede BiH Husnija Kudić.
Stručno predavanja o stanju u sektoru su imali prof.dr Aleksandar Leposavić sa Instituta za voćarstvo iz Čačka, Adnan Mlaičević-Poljoprivredni fakultet u Sarajevu i mr Adnan Hodžić iz rasadanika PLANT- Tuzla.

“Analizirana je situacija u sve tri države, a poseban akcenat je dat na Bosnu, gdje je sektor malinarstva u BiH je zbog niskih otkupnih cijena u ranijim godinama doživio pad od oko 30 posto, ali postoji nada da će se preostali proizvođači održati uz intervencije institucija, navedeno je u Sarajevu na sastanku.

Direktor Jedinice za koordinaciju projekata u poljoprivredi pri Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Halil Omanović izjavio je da je prošle godine drastično pala otkupna cijena maline zbog velikog uvoza iz Čilea u EU, te su poljoprivrednici počeli uništavati svoje zasade.

“Očekujemo da mali proizvođači neće uništiti svoje zasade, a oni veći koji unajmljuju radnu snagu hoće ili su to već učinili”, ocijenio je Omanović, dodajući da se ove godine malina ponovo vraća na tržište i već je otkupna cijena u 2019. porasla na 2,5 KM po kilogramu, sa manje od jedne KM u 2018.

Predsjedavajući Regionalnog savjeta Dejan Zejak pojasnio je da je cilj te organizacije poboljšati stanje u sektoru u sve tri zemlje, kroz saradnju, razmjenu iskustava i naučnih saznanja.

“Poručio bih proizvođačima da putem kvalitetnih sorti i pravilnom primjenom agrotehnike pokušaju postići veće prinose jer je prosječan prinos po malinjaku vrlo nizak i ne može im omogućiti pristojnu zaradu”, kazao je Zejak.

Savjetnik federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Husnija Kudić istakao je da će svako udruživanje koje će doprinijeti kvalitetnoj razmjeni informacija značajno koristiti svim proizvođačima i institucijama koje prate proizvodnju jagodastog voća.

On je podsjetio da se ove godine situacija u tom sektoru poboljšava, jer su izvozne cijene najbolje u posljednje tri godine, te bi se uz adekvatnu institucionalnu podršku proizvodnja mogla održati.

Sastanku su prisustvali predstavnici nadležnih organa iz regije, stručnjaci iz područja agronomije, predstavnici otkupljivača, udruženja poljoprivrednika, proizvođači maline iz sve tri zemlje, te predstavnici međunarodnih organizacija aktivnih na području poljoprivrede u regiji.

Vukoman Kljajević, Radio Crne Gore

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније