- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
13. 01. 2019.
20:08 >> 19:39
1
LIJEČENJE STERILITETA
Brže i efikasnije do dijagnoze
Zahvaljujući novim, savremenim metodama, u Centru za medicinsku genetiku i imunologiju Kliničkog centra CG omogućeno je blagovremeno otkrivanje eventualnog steriliteta kod muškaraca. To za TVCG kaže klinička genetičarka Olivera Miljanović. Povećan je i kvalitet dijagnostike nasljednjih bolesti pa je tako vrijeme do postavljanje dijagnoze- smanjeno.
Otkrivanje i prevencija nasljednih oboljenja jedan su od najefikasnijih načina očuvanja zdravlja. Savremene genetičke tehnologije primjenjuju se i u Centru za medicinsku genetiku i imunologiju Kliničkog centra čime brže i efikasnije dijagnostikuju i otkrivaju nasljednje bolesti, kaže, za TVCG, doktora Olivera Miljanović.
"Mi sada primjenjujemo jedna novi protokol tzv. Kliničkog fenotipiziranja pacijenta i tako povećavamo i efikasnost i kvalitet dijagnostike nasljednjih bolesti, jer je smanjeno vrijeme do postavljanje dijagnoze koje iznosi 6 mjeseci od prvog pregleda u kabinetu za za kliničku genetiku, do postavljanja dijagnoze. U prvom koraku postavimo dijagnozu kod 70% pacijenata", kazala je Miljanović.
Tokom protekle godine, uveli su još jedan novi metod koji blagovremeno otkriva eventalni sterilitet kod muskaraca, kaže Miljanovićeva.
"Otkrivamo preko 90% svih patoloških pormjena na Y hrpomozomu i dajemo jasan put u daljem tretmanu", navodi Miljanović.
Zato, na efiksaniji način, crnogorski ljekari pomažu bračnim parovima da na svijet donesu i imaju zdravo potomstvo.
"Kada govorimo o prenatalnoj dijagnostici onda je to otprilike između 400 i 550 parova, kada su u pitanju problemi u reproduktivnim planiranjima odnosno onda je to oko 100 parova godišnje, dakle oko 100 muškaraca može da dobije dijagnostiku što u Crnoj Gori što ranije nije moglo", kaže Miljanović.
Prednost je i u tome što je kompletna dijagnostika nasljednih bolesti centralizovana, pa ljekari imaju bolji uvid u određene bolesti. A kroz saradnju sa kolegama iz regiona i Evrope sve ide brže, pa pacijente više ne upućuju kod njih već uzorke šalju što proces čini bržim i efikasnijim.
Nataša Mitrović, TVCG
Коментари1
Остави коментар