- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
03. 04. 2018.
13:37 >> 14:30
2
VEČERAS NA RTCG1
"Prinčevi bez bajke"
Konkretan povod za emisiju RTCG “Prinčevi bez bajke” koja je na programu večeras, jeste stota godišnjica smrti princa Dimitrija Mirka Petrovića, kaže urednica Tanja Šuković. Srednji sin kralja Nikole umro je 3. marta 1918, u jednom bečkom sanatorijumu, gdje se liječio od tuberkuloze. Sahranjen je na tamošnjem Centralnom groblju. Dvadeset godina kasnije, pored Mirka, sahranjen je i crnogorski prijestolonasljednik Danilo Petrović Njegoš.
Činjenica da posmrtni ostaci dva crnogorska princa počivaju u austrijskoj prijestonici, nije mnogo poznat podatak u Crnoj Gori. Još manje se zna da je najmlađi Petrović, princ Petar, sahranjen u Meranu u Italiji.
Ni o sinovima kralja Nikole ne zna se mnogo. Njegovih dvanaestoro djece, tri sina i devet kćeri bili su različitih karaktera, osobina, ambicija... Na različite načine, sa manje ili više dostojanstva, prihvatali su životne izazove. Sinovi su bili manje spremni da se suoče sa obavezama i iskušenjima. U pitanjima od sudbinskog značaja, za državu i njihovu porodicu, kćeri su pokazivale mnogo više političkog dara, ambicija i odgovornosti.
“To je možda važan faktor koji je učinio da se o crnogorskim princezama danas zna mnogo, a o prinčevima malo ili gotovo ništa”, kaže Tanja Šuković, objašnjavajući na koji je način naziv emisije “Prinčevi bez bajke” simboličan.
“Sinovima kralja Nikole bila je namijenjena, ali ne i suđena, priča sa srećnim krajem. Živote su im obilježili bolest, nemaština i dugovi. Bili su primorani da žive u tuđini. U tuđini su i sahranjeni."
O grobovima Mirka i Danila, brine uprava Centralnog groblja u Beču. Ta briga, međutim, ima oročen rok.
“To znači da bi poslije nekog vremena njihovi posmrtni ostaci mogli da završe u nekoj kolektivnoj grobnici. Vjerujem da niko od nas to ne bi želio. Naša želja je da ovom emisijom skrenemo pažnju i državi- ukoliko ne želi da crnogorski prinčevi budu bezimeni i zaboravljeni, njihove posmrtne ostatke mora prebaciti na Cetinje. Ako to ne uradi, Crna Gora ostaje bez značajnog poglavlja istorije i posljednje prilike da ispravi dio duga prema dinastiji Petrović Njegoš”, kaže urednica emisije.
Emisiju je uradio tim koji čine urednica Tanja Šuković, snimatelji Slobodan Spahić i Svetozar Čađenović, ton majstor Rade Anđić, montažer Dragan Marković, grafička obrada fotografija Siniša Adamović i producent Radivoje Brnović.
Коментари2
Остави коментар